Polska w budowie

Krajobraz który nas otacza zmienia się z minuty na minutę, jedne jego elementy znikają, inne się pojawiają, co potęguje jeszcze fakt, że od kilku lat w całym kraju trwają nieustanne zdawać by się mogło prace remontowe. Powstają nie tylko nowe odcinki autostrad czy dróg ekspresowych, obserwujemy modernizację kolei, powstają nowe terminale lotniskowe, stadiony sportowe, ścieżki rowerowe i inne elementy, których wymieniać można by bez końca.

Również centra wielkich miast i miasteczek przechodzą od pewnego czasu prawdziwą rewolucję, bowiem odrestaurowywane są nie tylko elewacje zabytkowych budynków i kamienic, ale i wymieniane są całe posadzki, krawężniki, płyty chodnikowe i wszystko po czym od lat stąpali mieszkańcy i turyści.

Polska jako jeden wielki plac budowy może nie zachwycać, ale z pewnością efekty pracy włożonej w odrestaurowanie zabytkowych rynków i starówek przynosi bardzo zadowalające efekty w postaci świeżego wyglądu i coraz ciekawszych dekoracji. Architektura krajobrazu miejskiego to twardy orzech do zgryzienia bowiem projekty nie mogą być zbyt kontrowersyjne czy odbiegające od ogólnego stanu zabudowy, który do tej pory obowiązywał, dlatego w większości przypadków ścisłe centra – swoiste serca miast i miasteczek nie przechodzą ogromnej rewolucji, a raczej delikatny lifting.

W nowych trendach architektonicznych obowiązują również nowe trendy budownictwa, dlatego wymieniane są np. materiały budowlane. Kostka brukowa zastępowana jest przez bardziej elegancki bruk klinkierowy, stare latarnie zastępują nowoczesne lampy halogenowe, ławki metalowe zastępują plastikowe lub drewniane siedziska. Te właśnie delikatne zmiany w architekturze sprawiają, że mimo iż przestrzeń jest odnowiona to wciąż bliska i znajoma dla stałych mieszkańców. Jeżeli taki trend w architekturze się utrzyma to z czasem każde miasto w Polsce będzie mogło pochwalić się swoim odnowionym wizerunkiem.