Jakie tynki do nowego domu?

tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne służą do ostatecznego wykończenia ścian lub mogą stanowić podłoże do wykonania takich prac, jak: sztablury, tynki mineralne lub akrylowe oraz gładzie gipsowe.
Tynki cementowo-wapienne są możliwe do samodzielnego przygotowania na budowie. Wystarczy połączyć takie składniki jak: piasek, cement, wapno oraz woda. Z tym, że aby nam wyszedł oczekiwany efekt, trzeba to zrobić bardzo starannie. Innym rozwiązaniem, z pewnością bardziej łatwym, może być kupno gotowych mieszanek cementowo-wapiennych, które posiadają dodatki uszlachetniające mające zadanie zapewnić materiałom plastyczność oraz odpowiednią przyczepność do podłoża.
Gdy już zdecydujemy się na tynk cementowo-wapienny, trzeba się liczyć z tym, że jest on mniej wytrzymały na wilgoć i uszkodzenia, jak jego cementowy odpowiednik. Ale za to jest łatwiejszy do przygotowania i posiada lepszą przepuszczalność.
Zarówno tynki cementowe jak i cementowo-wapienne można układać w dwóch lub trzech warstwach. Gdy mamy nierówne ściany konieczne będą trzy warstwy, ponieważ dzięki nim wyrównamy wszelkie krzywizny.
Tynki cementowo-wapienne przeznaczone są do podłoża mineralnego, czyli ścian i sufitów ze zwykłego betonu, cegły, powierzchni gipsowych pustaków ceramicznych, betonu komórkowego oraz z płyt wiórowo-cementowych. Nie należy nakładać tynków cementowo-wapniowych na podłoża z tworzyw sztucznych oraz metalowych i drewnianych, ponieważ nie posiadają one odpowiedniej przyczepności.
Jeśli chodzi o przyczepność tynku cementowo-wapniowego, to w dużej mierze będzie zależała ona od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ściana musi być stabilna i czysta. Trzeba ją oczyścić z kurzu oraz wszelkiego brudu. Tuż przed gruntowaniem najlepiej jest zwilżyć podłoże czystą wodą, a w razie konieczności nanieść odpowiednio dobrany grunt.