Kredyt gotówkowy

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, który pomoże Ci zrealizować marzenia? Właśnie w tym celu powstały kredyty gotówkowe. To jeden z najpopularniejszych sposobów na finansowanie swoich potrzeb i nagłych wydatków. Jednak zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego kredytu, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach z nim związanych.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt, który udzielany jest przez różne instytucje finansowe i można wykorzystać go w dowolnym celu konsumpcyjnym. Najczęściej wykorzystywany jest on w celu zaspokojenia potrzeb takich jak np. kupno samochodu, sprzętu elektronicznego itp. Zazwyczaj udzielany jest on bez poręczycieli i dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ jego kwota jest stosunkowo niska.

Dużą zaletą takiego kredytu jest to, że pieniądze, które dostaniemy, możemy przeznaczyć na dowolny cel, a bank nie będzie sprawdzać, jak rozdysponujemy pieniądze. Jednak tak jak w przypadku ubiegania się o inne kredyty, tak też w przypadku kredytu gotówkowego niezbędna będzie pozytywna historia kredytowa w BIK.

Umowa na ten rodzaj kredytu zawierana jest na określony czas, który może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Kredytobiorca spłaca zobowiązanie w określonych terminach, w każdym miesiącu. Należy pamiętać o tym, że im dłuży jest okres kredytowania, tym niższą ratę będziemy płacić raz w miesiącu, ale w ogólnym rozrachunku niesie to ze sobą duże koszty dodatkowe takie jak odsetki.

Zalety kredytu gotówkowego

Niewątpliwe zalety kredytu gotówkowego to m.in.:

  • dość prosty i szybki proces sprawdzania historii w BIK
  • duża oferta takich kredytów na rynku
  • uniwersalny charakter kredytu, który pozwala na wydanie pożyczonych pieniędzy na dowolny cel
  • zabezpieczenie nie jest tak często wymagane, jak w przypadku innych kredytów

Wady kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy posiada takie wady jak:

  • duże oprocentowanie
  • wysoki koszt
  • niskie kwoty, które można dzięki niemu uzyskać

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt to czasem jedyna opcja, która pomoże Ci zdobyć trochę gotówki w dość krótkim czasie. Pamiętaj jednak aby podjąć tę decyzję w odpowiedzialny sposób i wcześniej odpowiednio przeanalizuj swoją sytuację. Zastanów się, czy może nie lepiej poczekać trochę czasu i samodzielnie odłożyć na upragniony cel niż spłacać raty kredytu i koszty dodatkowe. Jeśli już musisz wziąć kredyt gotówkowy, to dokładnie zwróć uwagę na takie aspekty jak odsetki i RRSO, które generują dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Najczęściej bank dolicza także prowizję za udzielenie kredytu, która jest doliczana do kredytu.