Efektywny materiał opałowy czyli brykiet drzewny.

Zastosowanie w celach grzewczych w naszych domach paliw kopalnych, niestety najlepszym rozwiązaniem nie jest. Niemniej tego, od wielu lat, szczególnie w naszym kraju forsowana jest teza, iż węgiel stanowi o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Niestety, jest on w największej mierze odpowiedzialny za obecnie postępujący efekt globalnego ocieplenia. Wynika to z faktu, iż spalanie węgla emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, gazu cieplarnianego, którego naturalnie być tam nie powinno. O wiele lepszym więc rozwiązaniem może się okazać spalanie drewna, które emituje o wiele mniej CO2. warto się temu zagadnieniu przyjrzeć nieco bliżej.

Brykiet drzewny i jego spalanie.

W pierwszej kolejności powiedzmy sobie od razu, dlaczego brykiet drzewny, naturalne drewno czy też pellet drzewny to materiały bardziej ekologiczne od węgla kamiennego, czy tez brunatnego. Przede wszystkim, drewno zawiera tylko tyle dwutlenku węgla, ile zdoła w siebie wchłonąć podczas procesu wegetacji. Duża jego część jest w naturalny sposób oddawana do atmosfery. W przypadku węgla kamiennego wygląda to nieco inaczej. Bowiem w procesach geologicznych, doszło do sytuacji przypominającej proces produkcji węgla drzewnego. Materia organiczna oraz duże ilości dwutlenku węgla zostały uwięzione pod powierzchnią ziemi, gdzie przez miliony lat węgiel w naturalny sposób nie był oddany do atmosfery. Prawdopodobnie wtedy też miały miejsca największe zlodowacenia naszej planety. Brak dwutlenku węgla w naszej atmosferze sprawiał, iż nie zatrzymywała ona ciepła promieniowania słonecznego. Obecnie wydobycie i spalanie tego węgla, powoduje, iż to my zaburzamy bilans dwutlenku węgla. Jest do po prostu coraz więcej, skutkiem tego nasza atmosfera zatrzymuje na ziemie więcej ciepła niż to jest wskazane.

Produkcja brykietu drzewnego

To by było na tyle teorii w kwestii efektu globalnego ocieplenia. Warto tutaj więc przemyśleć w jaki sposób ograniczyć wydzielanie CO2 do atmosfery. Otóż najprostszym rozwiązaniem jest ogromna akcja sadzenia drzew (pochłaniają one dwutlenek węgla z atmosfery) i ich spalanie. Przy czym ważne jest aby jednak drzew było więcej. W ruch pójdą natychmiast brykieciarki i pelleciarki, które będą na potęgę wytwarzać ekologiczny materiał opałowy. Przede wszystkim jednak powinniśmy zaprzestać zgubnego wycinania najbardziej zielonych terenów naszej planety. Ma to jednak miejsce, a dzieje się głównie ze względu na pozyskanie pastwisk dl bydła hodowlanego. Tak więc poza samym przejściem na ekologiczny brykiet drzewny, koniecznością jest także odejście od jedzenia mięsa, w tak olbrzymich ilościach. Spadek zapotrzebowania na mięso, w efekcie zatrzyma lawinę wycinek drzew, które są tak niezbędne w naszym ekosystemie na naszej wspaniałej planecie.