Kleje utwardzane promieniowaniem UV oraz ich zastosowanie.

W ciągu ostatnich lat, mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem popularności technologii klejenia, z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to technologia stosunkowo młoda, jednakże ciesząca się sporym uznaniem wśród wielu przedsiębiorców. Przede wszystkim w branży elektronicznej oraz elektrotechnicznej. To właśnie tam możemy zetknąć się z największym jej wykorzystaniem. Ponadto, stosowana jest także przy produkcji sprzętu optycznego, czy też medycznego. Można się także spotkać z jej zastosowaniem w motoryzacji. Generalnie rzecz więc ujmując, jest to technologia stosunkowo wszechstronna, charakteryzująca się licznymi zaletami. Sprawdźmy więc jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Jak przebiega proces klejenia?

Wpływ na regularny wzrost popularności tej technologii klejenia mają nie tylko konkretne jej zalety, ale także stosunkowo prosty proces przygotowania spoiny do utwardzania. W zasadzie, można powiedzieć, iż w tym przypadku, klejenie nie odbiega od zastosowania tradycyjnych klejów. Przygotowanie spoiny jest stosunkowo proste do przeprowadzenia i mieści się w kilku, następujących krokach:

  • Przygotowanie powierzchni – powierzchnie obydwu klejonych ze sobą elementów powinny zostać starannie oczyszczone i odtłuszczone. Powinny być idealnie gładkie bez jakichkolwiek zadziorów.
  • Nałożenie równomiernych warstw kleju na każdą powierzchnię – po nałożeniu kleju mamy jeszcze nawet do 60 minut czasu, kiedy klej zachowuje swoje właściwości i nadaje się do utwardzania. Możemy więc przez dłuższy czas manipulować klejonymi przedmiotami, lub przygotować większą ich ilość, aby wykorzystując duże, przemysłowe promienniki typu UV, utwardzać je hurtowo.
  • Utwardzanie – w zależności od podejścia będzie realizowane albo pojedynczo, albo dla większej liczby spoin jednocześnie. Samo utwardzanie może trwać zaledwie 10 sekund (odpowiedni klej i wielkość spoiny).

Generalnie widać więc, iż technologia w tym przypadku jest mało skomplikowana i mało wymagająca. Prawidłowe przygotowanie spoiny zdecydowanie rozwiązuje wszystkie problemy w tym przypadku.

Jakość utwardzania spoin.

Dość istotną kwestią jest utrzymanie jakości utwardzanych spoin na wysokim poziomie. W tym celu wszystkie lampy przemysłowe i systemy UV stosowane przy utwardzaniu spoin, powinny być regularnie sprawdzane pod kątem prawidłowości działania. Ma to szalenie istotny wpływ na jakość osiąganych efektów utwardzania. W przypadku nieprawidłowej pracy lamp UV, podczas utwardzania może dochodzić do nierównomiernego utwardzania spoiny. W takich przypadkach, część spoiny utwardzana szybciej, będzie powodować naprężenia na części utwardzanej wolniej. To będzie powodować początkowe osłabienie spoiny, co przekładać się będzie na jej mniejsza odporność na uszkodzenia i obciążenia eksploatacyjne. Jednym słowem wszystkie urządzenia biorące udział w procesie utwardzania spoin, powinny być regularnie serwisowane, aby osiągnąć odpowiednio wysoki poziom jakości, realizowanych w tym zakresie prac.