Geosyntetyki i ich współczesne zastosowanie.

Geosyntetyki to nowoczesne materiały wytwarzane z włókien syntetycznych, które swoje podstawowe zastosowanie znajdują w inżynierii budowlanej. Wszelkie prace związane z budową dróg, torowisk, autostrad, czy tez nawet składowisk odpadów idealnie nadają się do zastosowanie geosyntetyków. Tym bardziej, iż występują one w licznych odmianach, przez co też, praktycznie do każdego zastosowania można znaleźć odpowiedni materiał geosyntetyczny. Należy więc starannie przyjrzeć się poszczególnym geosyntetykom, aby precyzyjnie określić, który z nich powinien być zastosowany w danym przypadku. W przeciwnym razie nie uda się osiągnąć maksymalnego poziomu wzmocnienia konstrukcji.

Dlaczego stosuje się geosyntetyki?

Aby zrozumieć przyczynę zastosowania geosyntetyków, wystarczy spojrzeć na wiele konstrukcji inżynieryjnych, takich jak chociażby drogi, autostrady, linie kolejowe. Wszystkie one charakteryzują się tym, iż stosunkowo szybko dochodzi do wyeksploatowania i uszkodzenia ich funkcjonalności. To oczywiście nie tyle z wad konstrukcyjnych, co raczej z braku innych możliwości oraz dużych obciążeń eksploatacyjnych. Zastosowanie odpowiednich geosyntetyków, dodatkowo będzie wzmacniać strukturę poszczególnych konstrukcji, dzięki czemu ich żywotność zdecydowanie wzrasta. Drogi nadają się do dłuższej eksploatacji bez widocznych wgłębień oraz spękań. Wały przeciwpowodziowe stają trwalsze i bardziej odporne na napór wody. Parkingi czy też lotniska przez długi czas zachowują idealną powierzchnię, tak niezbędną do pełni funkcjonalności tego typu obiektów. Jednym słowem geosyntetyki to materiały, które przyczyniają się do ograniczenia zużywania się konstrukcji na skutek obciążeń eksploatacyjnych.

Najpopularniejsze geosyntetyki.

Materiałów geosyntetycznych znajdziemy stosunkowo dużo. Warto sobie wyliczyć kilka z nich i przykładowo określić ich najczęstsze zastosowanie. Pozwoli nam to bowiem zrozumieć, w jaki sposób zapewniają one wydłużenie żywotności poszczególnych konstrukcji budowlanych.

  • Geosiatki – to siatki tworzone z włókien syntetycznych (polietylen, polipropylen), które potrafią bardzo skutecznie ustabilizować np. warstwy podbudowy pod drogą, dzięki czemu obciążenia eksploatacyjne nie będą prowadzić do osiadania podbudowy. Geosiatka, odporna na obciążenia, po prostu będzie utrzymywać podbudowę w stabilnym położeniu.
  • Geowłókniny – idealne do wzmacniania stromych skarp, osuwisk, nasypów, czy też nawet brzegów rzek i jezior. Charakteryzuje się zdolnością odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Zapewnia utrzymanie stabilizacji ostatniej warstwy gruntu.
  • Maty antyerozyjne – wykonywane albo z naturalnych składników, lub też z syntetycznych. Stosowane w celu zapobiegania erozji gleb do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności.

To oczywiście tylko i wyłącznie przykłady materiałów geosyntetycznych, które możemy stosować w różnych przypadkach. Znajdziemy ich zdecydowanie więcej o jeszcze bardziej zróżnicowanym zastosowaniu.