Zasady działania systemów alarmowych

W dniu dzisiejszym postaram się Państwu przedstawić istotę oraz sposób funkcjonowania systemów alarmowych, tych popularnych niedrogich, jak również tych profesjonalnych, które gwarantują znaczną ochronę i właściwie możemy je określać inteligentnymi maszynami, z racji na to, że same umieją rozróżnić nieprawdziwe wywołania alarmu.

Zadania systemów alarmowych

Pierwszoplanowym zadaniem systemu alarmowego powinno być ochranianie Was jak również mienia które jest w miejscu monitorowanym. Ochrona ta zwykle jest realizowana w różny sposób, ponieważ urządzenia alarmowe mogą powiadamiać o naruszeniu przypisanej strefy, która podlega obronie przy pomocy sygnału świetlnego, dźwiękowego oraz w tak zwany sposób cichy, czyli informując odpowiednią osobę o załączeniu systemu. Jednakże w ówczesnych czasach systemy są o wiele bardziej rozbudowane, dla przykładu możemy użyć systemy alarmowe jednego z czołowych producentów na świecie, firmy Tecnoalarm, certyfikowany monter rozwija firmę B.B.8 – systemy alarmowe.

Systemy tejże firmy są w stanie nie tylko wykryć wejście do danej strefy, ale też współpracować z innymi urządzeniami, na przykład zamkami roletami antywłamaniowymi i temu podobnymi urządzeniami. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy podczas naszej nieobecności w domu dochodzi do włamania, włącza się system i w tym samym czasie rygluje wszystkie pobliskie drzwi na zamki, jak również zamyka rolety antywłamaniowe, dodatkowo wysyła informację czy to do właściciela, firmy ochroniarskiej lub też na Policję, która od razu po przyjeździe na miejsce zgłoszenia może aresztować włamywacza. Tak takie alarmy już istnieją i są coraz częściej używane.

Jak działają systemy alarmowe?

Otóż na każdy system alarmowy składa się minimum czujnik, który spełnia zadanie wykrywania włamania, oraz centrala alarmowa, która powinna dokonywać analizy sygnału jaki wychodzi z czujnika i uruchamia zaprogramowaną wcześniej procedurę. urządzenia wykrywające zakładane w systemach alarmowych mogą wykrywać naruszenie strefy ochranianej na kilka sposobów, na przykład przy pomocy podczerwieni jak również też mikrofal. Jednak czujka jedynie wykrywa zagrożenie, a całej analizy dokonuje centrala alarmowa, to właśnie centrala podejmuje decyzję czy sygnał z czujnika jest prawdopodobnym alarmem który został wywołany przez włamywacza, czy też fałszywym, który wywołały dla przykładu duże i silne opady śniegu, a może biegający pies w rejonie ochranianym.