Moda na śpiewanie

Ostatnimi czasami telewizja zarzuciła nas falą programów typu talent show. Z roku na rok programy o tematyce muzycznej wykluwały się jak grzyby po deszczu. Wszystkie dotyczyły śpiewania, różniły się jedynie panującymi regułami oraz składem jury. Jednak przykuwają naszą uwagę i zachęcają do śpiewania, dzięki występom wielkich sław. Można nawet użyć sformułowania, że rozpoczęły nowy trend na naukę i rozwój muzycznego talentu.

Talent show wyznacznikiem nowych trendów

Większość show, które prezentują polskie stacje telewizyjne oparte są na pomysłach z Zachodu. Na każdym kanale znajdziemy wybrane odpowiedniki programów muzycznych. Warto się zastanowić czy w Polsce jest aż tak duże zapotrzebowanie na śpiew? Mam wrażenie ze na rynku muzycznym zrobiło się już trochę tłoczno od finalistów talent show.

Aby dopasować się do mody, którą kreują stacje telewizyjne coraz więcej osób pragnie spróbować sił w śpiewaniu. Oczywiście nie wszyscy nadają się na gwiazdy wielkiego formatu. Do szkół zapisują się zarówno osoby, które mają sceniczne aspiracje, jak i osoby, które chcą pośpiewać dla siebie. Są również osoby, które uczą się kształcenia słuchu, aby łatwiej było im nauczyć się języków obcych. Niestety znajdują się także osoby, dla których talent show stało się inspiracją dla planów na przyszłość. Po obejrzeniu kilku sezonów programów muzycznych postanowili wykonywać zawód, który spotyka się z uznaniem. Nie patrząc przy tym czy są do tego stworzeni oraz ile pracy i wysiłku kosztuje nauka śpiewu. Przykładowo lekcje śpiewu, jeśli chodzi o Katowice – http://katowice.smileflow.pl/lekcje/spiewu/ – w SmileFlow ArtCompany zaczynają się już od 40zł. To inwestycja na całe życie, która wymaga nie tylko wielu nakładów finansowych, ale także ogrom poświęcenia.

Talent show zachęca także do odwiedzin poprzez pokazanie się w telewizji. Występ przed tak dużą publicznością ułatwia start w muzyczną przyszłość. Wykreowanie swojej drogi wokalnej nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. Nie jest tak, że pokażemy się raz w znanym programie muzycznym i zdobędziemy szerokie grono fanów.

Obecnie jest moda na talent show muzyczne, ale ono przeminie. Tak samo jak kiedyś mieliśmy programy taneczne, związane z gotowaniem czy modelingiem. Fakt, zawód piosenkarza nie jest zagrożony, ale czy zamiast odkryć w sobie prawdziwą pasję musimy kierować się tym, co dyktuje nam moda?.