Catering czy własna kuchnia w przedszkolu?

przedszkole językowe Wilanów

Właściwe odżywianie się dzieci w placówce przedszkolnej ma niesamowicie duży wpływ na rozwój dziecka oraz jego samopoczucie. W związku z tym faktem każde sprawnie działające przedszkole czy to w charakterze placówki publicznej, społecznej czy też typowo prywatnej stara się zapewnić jak najlepsze pożywienie maluchom uczęszczającym do danej placówki.

Odpowiednio zbilansowany pokarm i właściwie przygotowany jadłospis jest w stanie w nadzwyczaj przyjazny sposób wpływać na zwiększony apetyt dziecka, a co za tym idzie zadowolenie z przebywania w danej placówce przedszkolnej zapewniającej smaczne pożywienie. Nie bez znaczenia jest także forma podania posiłku w formie dania głównego czy też śniadania lub podwieczorku w formie dania deserowego.

Catering czy kuchnia w przedszkolu – co lepsze?

W celu usprawnienia i zaoferowania możliwie najlepszych posiłków, większość dzisiejszych przedszkoli ma do dyspozycji dwa podstawowe rodzaje przygotowania posiłku. Jedną z nich jest bez wątpienia działający już od jakiegoś czasu catering przedszkolny, mający do zaoferowania dowóz w pełni przygotowanego już posiłku. Mowa w tym przypadku naturalnie o konkretnie ustalonych daniach gotowych. Catering jest na pewno bardzo wygodny dla przedszkola ze względu na organizację posiłków. Jednak w przypadku takiej formy serwowania posiłków dzieciom, warto sprawdzić z jakiego źródła pochodzą dania.

W przypadku posiłków podawanych niejako w charakterze dodatkowym w formie kanapek są one najczęściej przygotowywane na terenie przedszkola.

Inną formą przygotowania pożywienia jest stała kuchnia przedszkolna zapewniająca niejako możliwość bezpośredniego przygotowania posiłku przez przedszkole. Dzięki temu dzieci mają zagwarantowane ciepłe dania prosto z garnka. Dla przedszkola wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami związanymi z przymusem zatrudnienia kucharza. Placówka musi również wykonać szereg procedur związanych z akceptacją pomieszczenia gastronomicznego przez sanepid.

Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety wpływające na jakość podawanych posiłków i czas ich przygotowania. Zanim poślemy dziecko na stałe do przedszkola, zawsze warto zainteresować się, co nasze dziecko będzie jadło.

Artykuł przygotowany z pomocą placówki edukacyjnej Przedszkole językowe Kabaty