Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną?

Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej to bardzo ważna kwestia, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo przyszłych jej użytkowników. Oczywiście całość trzeba będzie tutaj zacząć od prawidłowego przygotowania projektu instalacji. Dopiero w następnym kroku, można będzie zająć się prawidłowym jej montażem, w pełnej zgodności z zaleceniami projektowymi. Warto tutaj od samego początku zadbać o to, aby instalacja była jak najbardziej komfortowa i wygodna w użytkowaniu. Najważniejsze zaś jest to, aby posiadała stosowne zabezpieczenia gwarantujące maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji.

Kto powinien wykonywać instalację elektryczną?

Jeśli chodzi o głównego wykonawcę, to powinien to koniecznie być elektryk z uprawnieniami SEP. Dlatego też, zdecydowana większość z nas, nie powinna zajmować się realizacją tego typu prac, w związku z wyraźnym brakiem umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie. Jakiekolwiek wadliwe elementy, wykonane przez osoby nieuprawnione do tego typu prac, mogą być przyczyna późniejszych usterek, awarii a nawet wypadków z udziałem elektryczności. Te zaś, mogą być wręcz opłakane w skutkach. Wypadki związane z elektrycznością mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje zarówno zdrowotne, (porażenie prądem), jak i finansowe (pożar w domu). W związku z powyższym, lepiej samodzielnie nie zabierać się za realizację tego typu prac, szczególnie jeśli nie posiadamy stosownej w tym zakresie wiedzy ani też uprawnień. Zatrudnienie elektryka z uprawnieniami SEP będzie rozwiązaniem co prawda bardziej kosztownym, ale jednakże zapewniającym nam w przyszłości pełne bezpieczeństwo w eksploatacji urządzeń oraz samej instalacji elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji?

Co prawda to elektryk z uprawnieniami SEP będzie zajmować się pracami związanymi z montażem, jednakże to my, jako inwestorzy główni będziemy odpowiadać za podejmowanie kluczowych decyzji. Elektryk – wykonawca będzie w tym przypadku jedynie odpowiedzialny za to, aby prace były przeprowadzone w zgodzie z obowiązującymi zasadami, oraz samym projektem. Będziemy jednakże mogli dowolnie dobierać poszczególne elementy, pod warunkiem, iż nie będą one niższej jakości, niż elementy wyszczególnione w projekcie. To ważne, bowiem każdy producent osprzętu elektrycznego będzie wypuszczać produkty w różnych półkach cenowych, a co za tym idzie, także w różnej jakości. Elektryk będzie więc czuwać nad tym, abyśmy dokonywali właściwych zakupów, a my możemy dość dowolnie dobierać poszczególne elementy naszej instalacji. Tak aby spełniała ona nasze oczekiwania pod względem zarówno funkcjonalności jak i estetyki.

Jednym słowem, można powiedzieć, iż mamy dość sporą swobodę w tym zakresie, choć pewnych zasad musimy się dość kurczowo trzymać. Będzie się to bowiem przekładać na poziom naszego bezpieczeństwa w toku eksploatacji urządzeń elektrycznych czy też korzystania z oświetlenia w swoim własnym domu.