Praca na wysokościach

praca na wysokości

Jest to praca jak każda inna, charakteryzuje się ona różnymi specyficznym cechami. Zanim więc zaczniemy wykonywać zadania związane z przebywaniem kilka czy też kilkanaście metrów nad ziemią warto by było zapoznać się z znajdującymi poniżej informacjami. Każda tego typu praca w pewnym stopniu może narażać nasze zdrowie lub często i życie. Dlatego warto zdefiniować, kiedy w ogóle mówimy o pracy na wysokości?
Praca na wysokości to taka którą wykonuje się przynajmniej 1 metr nad daną powierzchnia –  ziemią czy tez podłogą. Nie zaliczamy jednak do niej pewnych czynności na konkretnej powierzchni, nawet gdy są wykonywane na wspomnianej wcześniej wysokości. Chodzi tutaj m.in. o powierzchnie, miejsca które są ze wszystkich stron odpowiednio osłonięte. Wspomnianą osłona mogą być pełne ściany lub ściany wypełnione oszklonymi oknami. Alpinizm przemysłowa nie odbywa się również w sytuacji, gdy dana powierzchni jest wyposażona w pewne, inne, stałe konstrukcje. Mogą nimi być np. urządzenia, które chronią pracowników przez upadkiem z danej wysokości – rusztowanie, podest.
Niezależnie od rodzaju powierzchni, gdy chcemy wykonywać usługi alpinistyczne – Rock Master, nasze miejsce pracy oraz my sami powinniśmy być w odpowiedni sposób zabezpieczeni. Praca powinna być zorganizowana w taki sposób, abyśmy nie musieli wykonywać zbędnych ruchów. Przez co moglibyśmy narazić swoje życie. Co więcej, nasz pracodawca musi zapewnić nam wszelkie nie zbędne rzeczy, który gwarantują nam bezpieczeństwo. Chodzi tutaj: uprzęże, szelki, liny, kaski ochronne, urządzenia asekuracyjne, przyrządy zjazdowe, przyrządy do podchodzenia, karabinki, bloczki, zaczepy asekuracyjne, amortyzatory i linki, linki opasujące, sprzęt dla arborystów, sprzęt do pracy w zbiornikach, sprzęt ratunkowo-ewakuacyjny, urządzenia samohamowne, poziome liny kotwiczące, uchwyty kotwiczące, wózki asekuracyjne, osłony lin i krawędzi, instalatory liny.