Zniżki dla dzieci, czyli o Kindergeld w Niemczech

Polscy pracownicy zatrudnieni u niemieckich przedsiębiorców na umowę o pracę mają te same prawa i obowiązki co Niemcy. Dzięki temu, jeżeli tylko wychowują oni dzieci są z całą pewnością uprawnieni do otrzymywania Kindergeld,  czyli niemieckiego zasiłku rodzinnego. Jest to świadczenie wypłacane z niemieckiego rządu, aby pomóc pokryć część kosztów wychowania dzieci.

Zasiłek rodzinny z Niemiec może wynosić aż od 184 do 215 euro za dziecko miesięcznie,  przy czym ta kwota zasiłku zmienia się co roku. Jednak w każdym przypadku warto się o nie starać, ponieważ pieniądze trafią bezpośrednio do nas i umożliwią utrzymanie dziecka lub dzieci i ich nauki i wychowania.

Prawie każdy podatnik z dziećmi może otrzymać Kindergeld, czy to w sytuacji, gdy jest on zatrudniony na własny rachunek czy też sam prowadzi w Niemczech swoją działalność gospodarczą. Dostajesz to reguły dopóki dzieci nie kończą 18 roku życia, choć po tym terminie może on być nadal wypłacany, aż do 25 roku życia, jeżeli dziecko naukę kontynuuje. Im więcej dzieci jest na Twoim otrzymaniu, tym masz szanse otrzymać wyższy zasiłek rodzinny z Niemiec.

Osoby mieszkające za granicą, w tym również Polacy mogą otrzymać Kindergeld, jeśli mają one nieograniczony obowiązek zapłaty niemieckiego podatku dochodowego, czyli głównie w sytuacji, gdy mamy umowę o pracę na niemieckich warunkach. W większości przypadków to rodzice są uprawnieni do pieniędzy, a nie dzieci, ale istnieją i w tym względzie wyjątki.  Ubiegać się o Kindergeld należy w niemieckim lokalnym urzędzie pracy (Arbeitsamt), z zachowaniem formy pisemnej, albo za pomocą pełnomocnictwa może to zrobić za nas wyspecjalizowane biuro podatków zagranicznych, rozliczające niemieckie podatki oraz Kindergeld.