Powrót do Polski z UK

Wielu z nas wydawać się może, że podatki są rzeczą nadnaturalnie złą i niesprawiedliwą. Obowiązek podatkowy  jest jednak tak pewny jak ludzka śmierć i każdy obywatel musi ją po prostu przyjąć i zaakceptować. Nie jest to oczywiście obowiązek, jaki wymaga spełnienia wyłącznie polski rząd, bowiem w innych krajach rządy również nakładają na swoich obywateli podatki. W tym, względzie, podatek istnieje wszędzie i jest ponadczasowy. To, co ważne jest dla osób pracujących poza granicami Polski , np. w Wielkiej Brytanii, to fakt, że są oni rozliczani z podatku od dochodu podwójnie. Bo i po powrocie do kraju będą oni musieli swój podatek od dochodów od osób fizycznych (PIT) rozliczyć z polską skarbówką i w Wielkiej Brytanii rozliczą się oni za ten okres z pracy podejmowanej u brytyjskiego pracodawcy. Co ważne, w tym drugim przypadku, mogą oni się starać przed brytyjskim urzędem podatkowym o zwrot podatku z Anglii.

Czy warto starać się o zwrot podatku z Anglii? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć twierdząco, jeżeli przez jakikolwiek okres czasu podejmował on pracę za granicą. Jeżeli ta praca miała wymiar legalny, czyli zatrudnienie przebiegało na umowę o pracę, to możliwości jaką jest staranie się o zwrot podatku z Anglii nie warto przegapić.

Niektórzy uważają, że za krótko pracowali za granicą, aby w ogóle był jakikolwiek sens rozliczać się z podatku. Uważają wówczas, że zwrot podatku z zagranicy im się nie należy, więc nie starają się o niego. Jest to mylne podejście do tej sprawy, bowiem nawet przy krótkich okresach czasu, naliczony podatek może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset funtów, co przecież znaczy dla portfela każdego Polaka bardzo dużo. Warto więc dowiedzieć się wówczas więcej o tym, czym jest zwrot podatku.