Zastosowanie ogrzewania kanałowego zamiast grzejników ściennych.

Nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań stają się coraz bardziej popularne. Tutaj przede wszystkim chodzi o oszczędności zarówno finansowe, jak i środowiskowe. Nowoczesne systemy grzewcze pozwalają nam ograniczyć poziom zanieczyszczeń, a jednocześnie także kosztów ponoszonych przez nas w sezonie grzewczym. Wśród tego typu rozwiązań, obecnie coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie kanałowe, które gwarantuje nam zwiększenie efektywności zastosowanego przez nas źródła ogrzewania. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej nowoczesnej technologii grzewczej, gdyż może się ona okazać bardzo pożyteczna także w przypadku naszych własnych domów.

Zasada działania ogrzewania kanałowego.

Chcąc poznać zasadę działania ogrzewania kanałowego należy przede wszystkim wyobrazić sobie, jak wygląda typowy grzejnik kanałowy. Otóż jest to grzejnik wpuszczony w podłogę, wobec czego stropy powinny być dość grube, aby było możliwe zastosowanie tego rozwiązania. Do grzejników doprowadzony jest czynnik grzewczy, który ogrzewa przepływające wewnątrz powietrze. Przepływ powietrza z kolei jest wymuszony wentylatorem, który pracuje cicho i pobiera nieznaczne ilości energii. Dzięki wymuszonemu przepływowi energii będziemy mieć do czynienia z szybszym i wydajniejszym rozgrzewaniem pomieszczenia, jak również z jego mniejszą podatnością na wychładzanie. Będzie to rozwiązanie o wiele bardziej wydajne od standardowych grzejników ściennych, gdzie przepływ powietrza realizowany jest konwekcyjnie poprzez ruch wymuszany różnicami temperatur powietrza. Tak więc w przypadku ogrzewania kanałowego będziemy mieć do czynienia z takim samym poziomem rozgrzewania pomieszczenia, nawet jeśli będą to niewielkie różnice temperatur. W przypadku grzejników ściennych, w przypadku mniejszych różnic, ruch będzie mniejszy co będzie skutkować nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła po pomieszczeniu.

Trudności związane z montażem.

Oczywiście musimy tutaj mieć na względzie fakt, iż będą pojawiać się także pewne trudności związane z samym montażem tego typu ogrzewania w naszych domach. Przede wszystkim drobnym przeróbkom ulegnie cała instalacja rozprowadzania czynnika grzewczego do poszczególnych grzejników. Najtrudniejszym jednak aspektem będzie wycięcie w podłogach kanałów, w których zamontowane będą grzejniki kanałowe. W tym przypadku musimy także pamiętać o tym, aby stropy były stosunkowo grube, gdyż na najmniejszy grzejnik musimy wyciąć kanał o głębokości co najmniej 10 cm. Do wyciętych w podłogach kanałów należy jedynie doprowadzić odpowiednie rurki zasilania i powrotu czynnika grzewczego, aby zapewnić ogrzewanie powietrza wtłaczanego wentylatorami do pomieszczenia. Tak więc, sam montaż nie jest zbyt kłopotliwy i nie wymaga żadnych nadzwyczajnych środków finansowych. Trzeba jedynie wyciąć odpowiednie kanały na montaż grzejników podłogowych aby mieć możliwość ich zamontowania.