Hodowla Różaneczników w przydomowych ogrodach, stała się w naszym kraju stosunkowo popularna. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż jest to roślina nie tylko niezwykle estetyczna, ale także niezbyt wymagająca w zakresie późniejszej pielęgnacji. Oczywiście, jak każda inna roślina, tak też i Różaneczniki swoje wymagania mają, wobec czego zanim przystąpimy do ich uprawy warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Trzeba będzie bowiem tutaj bardzo starannie przygotować się do uprawy. Głównie w zakresie wyboru odpowiednich odmian do uprawy, wyboru stanowiska i przygotowania gleby. Potem w zasadzie nie będziemy mieć zbyt wielkich trudności z uprawą Różaneczników.
Wybór odmian Różanecznika do uprawy.
Tak jak o tym powiedzieliśmy we wstępie, jednym z kluczowych aspektów będzie tutaj prawidłowy wybór odmian Różaneczników do uprawy ogrodowej. Trzeba nam pamiętać o tym, iż niektóre z odmian będą zbyt mało odporne na działanie niskich temperatur. W naszej strefie klimatycznej zaś, w sezonie zimowym, bardzo często temperatura schodzi nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Trzeba nam więc dobrać odmiany wystarczająco odporne na mróz, aby mogły wytrzymać przez zimę w ogrodzie. Pozostałe zaś odmiany, te mniej odporne, mogą być uprawiane w doniczkach. Przez cały sezon będą stać w ogrodach, zaś na sezon zimowy będziemy mogli je chować w pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki temu nie będą narażone na kontakt z mrozem i na wiosnę znów będziemy mogli je wystawić do ogrodu.
Wybór stanowiska.
Aby nasza domowa hodowla Różaneczników miała się jak najlepiej, trzeba będzie także dla każdej rośliny wybrać odpowiednie stanowisko nasadzenia. Bardzo ważne będzie osiągnięcie dogodnych warunków do uprawy. W tym przypadku, musimy pamiętać, iż Różaneczniki uwielbiają wręcz stanowiska nieco zacienione i osłonięte. Dobrym rozwiązaniem jest stanowisko uprawy Różanecznika w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew i krzewów. Istotne będzie jednakże to, aby były drzewa i krzewy o głębokim systemie korzeniowym, nie kolidującym z płytkim systemem Różanecznika. Dobrym sąsiadem jest tutaj na przykład miłorząb japoński.
Przygotowanie odpowiedniej gleby.
Ważnym aspektem dzięki któremu hodowla Różaneczników będzie dobrze nam szła jest także prawidłowa mieszanka gleby do ich uprawy. Rośliny te uwielbiają glebę kwaśną, toteż należy takiej mieszanki im przygotować. Można oczywiście kupić gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych, aczkolwiek tańszym rozwiązaniem będzie zawsze zrobienie mieszanki we własnym zakresie. W tym celu należy w równych proporcjach zmieszać ze sobą torf (nie odkwaszony), ziemię ogrodniczą i korę sosnową. Tak przygotowaną mieszankę będziemy sypać do dołka o wymiarach około 0,7m głębokości i ok. 0,5-1 m średnicy. Jest to więc dołek sporych rozmiarów, gdzie wejdzie dość sporo gleby. Pociąga to za sobą co prawda pewne koszty, jednakże warto je ponieść, bowiem dzięki temu nasze rośliny będą mieć warunki wręcz idealne.