Wykorzystanie grzejnika kanałowego w ogrzewaniu.

Ogrzewanie domów i mieszkań w ostatnim czasie przechodzi wyraźną odmianę technologiczną. Pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, dzięki których zastosowaniu, możemy o wiele efektywniej wykorzystać energię cieplną powstająca w procesie spalania paliw stałych. Miejsce tradycyjnych grzejników ściennych, zajmują coraz częściej grzejniki kanałowe, które zapewniają wyższy poziom efektywności cieplnej i komfortu ogrzewania. W zasadzie można powiedzieć, iż zastosowanie grzejnika kanałowego zamiast ściennego, jest bardzo korzystne z wielu różnych przyczyn. Warto tutaj przyjrzeć się temu wszystkiemu nieco bliżej, bowiem dzięki stosowaniu nowych rozwiązań, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także przyczyniamy się do minimalizowania zanieczyszczeń środowiska.

Zalety stosowania grzejnika kanałowego

Jak już o tym wspomnieliśmy, zastosowanie grzejnika kanałowego w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, niesie za sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim jest to technologia gwarantująca nam nieco wyższy poziom efektywności grzewczej. Poza tym przekłada się na wyższy poziom komfortu termicznego w ogrzewanych pomieszczeniach. Ogólnie, najważniejszymi korzyściami związanymi z zastosowaniem grzejnika kanałowego będą następujące kwestie:

  • Wyższy poziom komfortu termicznego
  • Szybsze rozgrzewanie pomieszczeń wynikające z wymuszenia obiegu nagrzanego powietrza wentylatorem.
  • Łatwy montaż, wymagający niewielkich przeróbek istniejących instalacji.
  • Wyższa efektywność cieplna, pozwalająca zaoszczędzić ok15-20% w stosunku do grzejników ściennych
  • Lepsza estetyka pomieszczeń, wynikająca z braku szpecących i brudzących ściany grzejników.

Warto tutaj zwrócić uwagę w szczególności na ostatni punkt. Chodzi nam tutaj o kwestię tego, iż w przypadku grzejników ściennych, ogrzewane powietrze wraz z przypalanym we wnętrzu grzejnika kurzem, będzie osiadać na ścianach brudząc je. W przypadku grzejnika kanałowego, taka sytuacja nie będzie mieć miejsca, bowiem wymuszenie ruchu wentylatorem, nie doprowadzić do przypalania kurzu. Ponadto, grzejniki kanałowe są montowane w podłodze w pewnym oddaleniu od ścian, toteż nie mają możliwości ich brudzenia.

Montaż grzejnika kanałowego.

Wspomnieliśmy także o kwestii łatwego montażu grzejników kanałowych. W tym przypadku nie będziemy mieć trudności nawet w przypadku istniejących już instalacji ogrzewania ściennego. Trzeba będzie co prawda niewielkich przeróbek instalacji, polegających na doprowadzeniu czynnika grzewczego do grzejników, jednakże nie są to prace wymagające wielkich nakładów. Grzejniki kanałowe mają grubość maksymalnie 100mm, toteż jedynym wymaganiem będzie grubość podłogi umożliwiająca wycięcie takiego kanału i doprowadzenie do niego zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż grzejniki kanałowe to nowoczesne rozwiązanie, gwarantujące nam o wiele lepsze parametry ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych. Inwestycja w tego typu rozwiązanie będzie z całą pewnością bardzo korzystna w zdecydowanej większości przypadków.