Różanecznik z profesjonalnych hodowli do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Wśród wielu różnorodnych roślin i krzewów ozdobnych, idealnie sprawdzających się do uprawy ogrodowej, jednym ze zdecydowanie ciekawszych krzewów jest bez wątpienia Różanecznik. Stał się on w ostatnim czasie bardzo popularną odmianą w naszych ogrodach. Głównie ze względu na fakt, iż nie wymaga zbyt wielu prac związanych z pielęgnacją. Koniecznością jest tutaj jednak prawidłowy wybór odmian, które poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Oczywiście do tego, trzeba będzie wybrać dogodne stanowisko nasadzenia, jak również przygotować dobrą mieszankę glebową do uprawy. Warto tutaj przyjrzeć się tym zagadnieniom nieco bliżej, bowiem pozwoli nam to wdrożyć uprawę Różaneczników z profesjonalnych hodowli, także w naszych ogrodach.

Wybieramy odpowiednie odmiany.

Jak już wspomnieliśmy, Różaneczniki przede wszystkim muszą być dobrane pod kątem ich zdolności do przetrwania zimy w naszej strefie klimatycznej. Mając świadomość, jak mroźne potrafią u nas zimy być, trzeba będzie starannie selekcjonować odmiany do uprawy ogrodowej. Powinny one charakteryzować się wytrzymałością na mrozy sięgające dwudziestu i więcej stopni poniżej zera. Decydując się na różanecznik z profesjonalnych hodowli, możemy mieć pewność, iż właśnie taki zostanie nam dostarczony. Pozostałe odmiany, oczywiście także możemy uprawiać i to częściowo w ogrodach. Koniecznością będzie jednak ich nasadzenie w donicach, które będziemy mogli na sezon zimowy schować w pomieszczeniach gospodarczych, celem uchronienia roślin przed mrozem. Na profesjonalnych hodowlach Różaneczników, znajdziemy wszystkie niemalże odmiany. Musimy więc zdecydować się na konkretne z nich, pod względami estetycznymi. W końcu, nasz ogród powinien być także stosunkowo estetyczny. Tutaj jednak powinniśmy się zdać na sprzedawcę. To on posiada rozległą wiedzę w zakresie uprawy Różanecznika, i to on powinien nam wybrać odmiany, które przetrwają zimę w ogrodzie.

Przygotowanie do uprawy.

Aby nasza domowa uprawa Różaneczników przynosiła oczekiwane efekty, trzeba będzie przede wszystkim starannie się do niej przygotować. Pierwszy krok, czyli wybór odpowiednich odmian, mamy już za sobą. Teraz pora na kolejne kroki, czyli wybór odpowiednich stanowisk nasadzenia, oraz przygotowanie gleby do uprawy. Jeśli chodzi o stanowisko, to powinno być ono osłonięte od wiatru i zacienione. Różaneczniki lubią spokój i cień, oraz sporo wilgoci w powietrzu. Aby lokalnie podnieść poziom wilgotności, możemy na przykład zastosować oczko wodne w pobliżu stanowisk dla Różaneczników. Jeśli zaś o glebę chodzi, to powinna ona być dość kwaśna. Najlepsza będzie o współczynniku pH w przedziale 5-6,5. Gotowe mieszanki możemy kupić u dostawców Różaneczników czy też w sklepach ogrodniczych. Możemy jednak wykonać ją samodzielne z trzech składników. Wyjdzie to znacznie taniej, co będzie mieć znaczenie w przypadku większej ilości nasadzeń. Trzeba tutaj zmieszać w równych proporcjach glebę ogrodniczą, nie odkwaszony torf oraz korę sosnową. Tak przygotowana mieszanka zagwarantuje nam stosunkowo kwaśny odczyn pH. To zaś będzie przekładać się na bardzo dobre warunki do wzrostu naszych Różaneczników.