Wiedza na wyciągnięcie ręki

Współcześnie encyklopedie zostały wyparte przez Internet. Z niego bowiem coraz częściej czerpiemy wiedzę na temat otaczającego nas świata. Nie jest to dziwne ani nienormalne, Internet daje odpowiedzi na niemalże wszystkie pytania.

Prawdziwą plagą w polskich szkołach i na polskich uczelniach stało się niestety przepisywanie artykułów z Internetu, bez weryfikacji podawanych informacji ani tym bardziej autorów kopiowanych tekstów. Niejeden już się na czymś takim przejechał. Jednak proceder nie ustaje a wynika on przede wszystkim z wygody. Mało komu chce się zajrzeć do starej, poczciwej encyklopedii. Wiadomo, że nie można jej na bieżąco poprawiać i przeredagować jednak informacje w niej zawarte są pewne. Coraz częściej jednak encyklopedie leżą na naszych półkach zakurzone i zapomniane.

Najpopularniejszą jest encyklopedia powszechna (http://aros.pl/kategoria/1312/Encyklopedia-powszechna/0), z której korzystano jeszcze kilkanaście lat temu w celu pogłębienia własnej wiedzy. Być może w jako takim użyciu pozostaje jeszcze encyklopedia szkolna, po którą sięgają dzieci najmłodszych klas. Szkoda, że później przepisują bezmyślnie internetowe teksty. W dalszym ciągu jednak pozostają jeszcze prawdziwi pasjonaci danej dziedziny, którzy swoją wiedzę czerpali właśnie z encyklopedii i często do niej wracają. Encyklopedie napisano bowiem o wszystkim i można z niej czerpać każdy rodzaj wiedzy o świecie. Zakurzone tomy encyklopedii na półkach naszych domostw to swoisty znak naszych czasów.

encyklopedie

Doba Internetu wyparła tradycyjną książkę, wyszukiwanie informacji stało się łatwiejsze i bardziej przystępne. Encyklopedia zdrowia, encyklopedia nauki i techniki, encyklopedia, encyklopedia zwierząt, encyklopedia historii i wiedzy o świecie to książki jedynie dla prawdziwych pasjonatów. Dla większości osób są jedynie zapychaczami regałów, które odkurza się wyłącznie od święta. Nic więc dziwnego, że kolejne pokolenia traktują Internet jako jedyne źródło wiedzy i ufają w stu procentach w znalezione w nim informacje. Tym bardziej, że małe dzieci bardzo szybko oswaja się ze zdobyczami techniki i nauki, potrafią spędzać przed komputerem większość dnia a na hasło „książka” peszą się i nerwowo uśmiechają.

Wiedza powinna być czerpana z rzetelnych, sprawdzonych źródeł by uniknąć ośmieszenia przy podawaniu fałszywych, niesprawdzonych informacji lub po prostu złej oceny. Sięganie po stare, sprawdzone metody to najlepsze wyjście w tym przypadku, które pozwala uniknąć kompromitacji i cieszyć się z posiadania rzetelnej, sprawdzonej i prawidłowej dawki wiedzy, która w przyszłości może się przydać i procentować jedynie na korzyść.