Kompostowniki, a nawozy

nawozy

Nie możemy ustawić kompostownika na betonie lub innym nieprzepuszczalnym podłożu. Wtedy właśnie nadmiar wilgoci kumuluje się w dolnej części, co nie pozwala na prawidłowy rozkład. Jeśli ustawimy kompostownik na pochyłej powierzchni, zmniejszy to całkowicie trwałość pojemnika. Należy także pamiętać, aby wokół naszego kompostownika, było wystarczająco dużo miejsca na obsługę.

Gdy kompostowana masa jest zbyt sucha proces rozkładu zanika i następuje wysuszanie kompostu. Warto wtedy również, delikatnie nawodnić pryzmę polewając wodą kompost. Jeśli nastąpi zbytnie przemoczenie kompostu mogą być przy tym uwalniane nieprzyjemne zapachy. Gdy nasz kompost jest zbytnio zbity, spowolni i to znacznie cały proces, w takim przypadku należy rozluźnić nieco jego strukturę poprzez przemieszanie, a koleje warstwy luźno układać. Nie warto oczywiście dorzucać gorącego popiołu do kompostownika, bowiem jeśli jest on wykonany z plastiku, który jest palny, może nawet małe zarzewie ognia sprawić, że nasz pojemnik całkowicie spłonie. Nawozy do roślin biobizz muszą być starannie dobierane.

Jeśli wrzucimy do kompostownika chwasty z nasionami, spowoduje to bez wątpienia kiełkowanie nasion w jego wnętrzu oraz w miejscach gdzie będzie on używany. Jeśli wyrzucimy do kompostownika odpady mięsne różnego typu, możemy zwabić nieproszonych gości takich jak koty, gryzonie i tym podobne. Uniwersalny przelicznik kompostownika to 1m2 trawy na 1 litr. Na przykład 500 metrów kwadratowych trawy to 500 litrowy kompostownik.

Kompostowniki należy ustawiać w zacienionych miejscach, tak aby jak najmniejsza ilość słońca na niego padała. Należy także pamiętać aby nie ustawiać go przy budynku, minimalny odstęp to około 50 cm. A miejsce musi być przewiewne tak, aby powietrze dostawało się swobodnie przez jego otwory. Warto o tym pamiętać.