Smart sprzęty w Twoim domu

Coraz większą popularnością cieszy się stosowanie w domach inteligentnych urządzeń. Wpisują się one w równie atrakcyjną ideę inteligentnych budynków, gdzie poszczególne elementy wyposażenia i instalacji mają ze sobą współgrać i wzajemnie sobą sterować. W jakie sprzęty tego typu możemy więc zainwestować?

Inteligentny dom to taki, który znacząco zwiększa komfort przebywania w nim, ze względu na samodzielne sterowanie poszczególnymi systemami. Może on np. uchylić okna bądź zaciągnąć rolety, wyłączyć ogrzewanie, zapalić światło, a nawet zaparzyć kawę. Poinformuje nas o obecności intruza na naszym terenie, a także włączy muzykę i włączy alarm po naszym wyjściu z domu. Dzięki takiemu systemowi zarządzania domem nie musimy martwić się czynnościami, bez wykonania których do tej pory nie mogliśmy go opuścić – czy to wychodząc do pracy, czy wyjeżdżając na wakacje.

Jednak warto wspomnieć, że inteligentny dom to nie tylko system sterujący rozmaitymi instalacjami. To także sprzęty, których do tej pory nie kojarzyliśmy z wyższą inteligencją. Obecnie powszechnie dostępne są już inteligentne telewizory. Tak zwane smart tv umożliwiają bowiem oglądanie dowolnych programów o dowolnej godzinie, a także korzystanie z internetu, choć to oczywiście nie jedyne jego zalety. Powoli na rynek trafiają także smart pralki i smart lodówki. Pierwsze z nich mogą być sterowane smartfonem, potrafią samodzielnie zdiagnozować usterki czy wykonać pranie pod naszą nieobecność. Drugie z kolei zamówią za nas zakupy, poinformują, czego brakuje wśród niezbędnych produktów i wyświetlą na panelu dotykowym przepisy kulinarne. Będą nawet kontrolowały terminy ważności konkretnych smakołyków, które w nich umieścimy.

Na tym oczywiście nie kończy się lista smart urządzeń. Wystarczy wspomnieć chociażby o inteligentnych zegarkach, czyli smartwatchach. Jakie dają możliwości? Chociażby przeglądanie Facebooka czy wysyłanie i odbieranie smsów. W niektórych przypadkach zastąpią także pilota od telewizora, a także sprawdzą się w roli aparatu fotograficznego.

Więcej ciekawych porad znajdziesz tu.

Zdjęcie : foter.com