Skuteczne leczenie łuszczycy.

leczenie łuszczycy

Skuteczne leczenie łuszczycy polega przede wszystkim na złagodzeniu jej objawów. Na sprawieniu, aby powrócił przynajmniej w pewnym zakresie komfort życia. Musimy bowiem pamiętać, iż nie jest możliwe całkowite wyleczenie łuszczycy. Jednakże jest to choroba, z którą, przy odpowiednim podejściu i oczywiście leczeniu, można żyć. Tak więc, mówiąc, skuteczne leczenie łuszczycy, nigdy nie będziemy mieć na myśli pełnego pozbycia się choroby, bowiem jest to po prostu niemożliwe do osiągnięcia. Będziemy jednak mieć na myśli osiągnięcie stanu jej remisji do tego stopnia, aby możliwe było w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jak wygląda skuteczne leczenie łuszczycy?

Przede wszystkim, kluczową kwestią jest uwzględnienie przez lekarza wszystkich uwag pacjenta. Każdy z nas bowiem będzie zupełnie inaczej odczuwać problemy związane z łuszczycą. Każdy będzie mieć nieco inne też potrzeby w tym zakresie. Mając na względzie przede wszystkim dobro pacjenta, będzie stosowane odpowiednie leczenie miejscowe (w przypadku gdy zmiany skórne nie będą pokrywać więcej niż 25% powierzchni ciała), lub też ogólnoustrojowe. Prawidłowo prowadzone, skuteczne leczenie łuszczycy, pozwoli osiągnąć ustąpienie zmian. Pozwoli na wydłużenie okresu remisji choroby, a przede wszystkim zapewnie zabezpieczenie przed wystąpieniem powikłań prowadzących do rozwoju ciężkiej postaci łuszczycy.

Jednym słowem, musimy powiedzieć sobie jasno, iż skuteczne leczenie łuszczycy, pozwoli osiągnąć stan, w którym osoba chora, będzie mogła w miarę normalnie funkcjonować, odzyska względną sprawność życiową. Choć trzeba pamiętać, iż w dalszym ciągu będzie chora na łuszczycę. Jednakże można nauczyć się z nią żyć.

Miejscowe leczenie łuszczycy.

Skuteczne leczenie łuszczycy miejscowe, polega przede wszystkim na usuwaniu łusek i zahamowaniu nadmiernej proliferacji naskórka. Jednocześnie blokowany jest stan zapalny skóry i jego dalszy rozwój. W tym celu wykorzystywane są następujące leki:

  • Preparaty keratolityczne – w składzie posiadają 5-10% kwasu salicylowego lub mocznika. Ograniczają ilość łusek oraz poprawiają przenikanie innych preparatów przeciwko łuszczycy.
  • Dziegcie (pochodne węgla) – dostępne w postaci maści wykazują właściwości antyproliferacyjne.
  • Cygnolina – stosowana w stężeniu 0,5-2%. Preparat jest nanoszony na skórę i po kilku minutach zmywany.
  • Glikokortykosteroidy – charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym, antyproliferacyjnym i immunomodulującym. Mogą powodować działania niepożądane, toteż ich stosowanie jest dopuszczone jedynie pod kontrolą lekarza
  • Analogi witaminy D3 – są to na przykład kalcypotriol lub takalcytol. Zapewniają całkiem dobre efekty przy niezbyt dużym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych.
    Leczenie ziołami.

Skutecznie leczenie łuszczycy, umożliwiają także odpowiednio dobrane zioła na łuszczycę. Przede wszystkim, w tym zakresie stosowane będą zioła wykazujące działania immunomodulujące, czyli na przykład korzeń piwonii białej. Dostępne są różnorodne mieszanki ziołowe, określane jako zioła na łuszczycę, zapewniające nam skuteczne leczenie łuszczycy. Nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą. Warto więc każdorazowo, stosowanie tego typu ziół skonsultować z lekarzem. Jeśli będą faktycznie dobrym wyborem, lekarz na pewno nie będzie mieć nic przeciwko ich stosowaniu.

Podsumowanie.

Musimy więc podkreślić, iż skuteczne leczenie łuszczycy jest możliwe, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zareagujemy na wystąpienie jej pierwszych objawów. Pozwoli to zatrzymać postęp choroby, ograniczyć jej nasilanie się i przede wszystkim uniknąć jej rozwoju do ciężkich postaci. Warto więc, jak najszybciej zdecydować się na skuteczne leczenie łuszczycy, aby zapewnić sobie możliwość w miarę normalnej egzystencji.