Wykorzystanie lamp UV w przemyśle.

W ostatnich latach, wykorzystanie lamp UV w przemyśle staje się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie z opracowania wielu nowoczesnych technologii, które wykorzystują promieniowanie UV w celu osiągnięcia lepszych efektów, czy też przyspieszenia pewnych procesów produkcyjnych. Obecnie zdecydowanie najbardziej popularnym zastosowaniem jest klejenie różnorodnych elementów klejami, utwardzanymi promieniowaniem UV. Oczywiście nie jest to jedyne wykorzystanie lamp UV. Znajdziemy o wiele więcej ciekawych zastosowań dl promieniowania UV, które zapewniają bardzo ciekawe możliwości. Przede wszystkim zaś, rozwiązania tego typu będą z czasem, z całą pewnością jeszcze bardziej popularne.

Jak wygląda obecnie wykorzystanie lamp UV w przemyśle?

Tak jak już wspomnieliśmy, lampy UV trafiają do wielu zakładach przemysłowych, gdzie wykorzystywane są w różnorodnych procesach technologicznych. Do zdecydowanie najbardziej popularnych zastosowań promieniowania UV będziemy tutaj zaliczać:

  • Utwardzanie spoin klejowych w branży motoryzacyjnej, elektrycznej, elektronicznej – jest to technologia klejenia wykorzystywana także w przemyśle optycznym oraz przy produkcji sprzętu medycznego.
  • Utwardzanie lakierów i farb – najczęściej wykorzystywane w przypadku lakierowania pojazdów oraz innych elementów, gdzie istotne jest szybkie utwardzenie powierzchni lakierowanej.
  • Uszlachetnianie farb drukarskich – dzięki czemu drukowane książki czy tez prasa, są trwalsze i bardziej odporne na rozmywanie.

Oczywiście znajdziemy jeszcze więcej przypadków, w których wykorzystanie lamp UV jest zasadne i pożyteczne. Wymienione przez nas trzy przypadki są jednak zdecydowanie najbardziej popularnymi, i w zasadzie każdy z nas jest sobie w stanie wyobrazić jak mniej więcej przebiegać będą te procesy.

Utrzymanie lamp UV w dobrym stanie technicznym.

Bardzo ważna kwestią w przypadkach gdzie wykorzystanie lamp UV jest dość intensywne, będzie także utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. W każdej lampie UV, znajduje się żarnik, który ma określoną żywotność liczoną w godzinach pracy. Po tym czasie, powinien zostać odstawiony do serwisu w celu przeprowadzenia badań jakości żarnika. Dopiero po takim przeglądzie będzie możliwe określenie jego dalszej żywotności, bądź tez wymiana na nowy. Jest to bardzo ważne, bowiem korzystanie z niesprawnych żarników będzie prowadzić do nieprawidłowego przebiegu danego procesu technologicznego. W przypadku klejenia może dochodzić do sytuacji, gdzie już od samego początku, spoina będzie nierównomiernie utwardzana, a co za tym idzie, będzie osłabiona. Ostatecznie będzie mniej wytrzymała i bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc przyznać, iż wykorzystanie lamp UV w przemyśle jest stosunkowo wysokie. Jest to bowiem bardzo dobra technologia, sprawdzająca się w wielu przypadkach, a co za tym idzie, zapewnia nam o wiele lepsze możliwości w wielu przypadkach produkcyjnych. Z całą też pewnością tego typu technologie będą w najbliższym czasie pojawiać się jeszcze częściej, przynosząc kolejne innowacje technologiczne w kolejnych branżach.