Reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy, przyczyny, leczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS, to choroba, autoimmunologiczna, co do której przyczyn, nie ma póki co jasnego stanowiska świata medycyny. Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu innych, poważnych chorób, kluczową kwestią jeszcze szybkie postawienie trafnej diagnozy. Pozwoli to bowiem na rozpoczęcie leczenia, dzięki czemu, możliwe będzie zatrzymanie przebiegu choroby. Pozwala to na zachowaniu sprawności ruchowej i w miarę normalne funkcjonowanie mimo choroby. Jednym słowem, Reumatoidalne Zapalenie Stawów, to choroba poważna, której pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć.

Czym objawia się Reumatoidalne zapalenie stawów?

Do najczęściej występujących objawów RZS należy zaliczyć ból i obrzęk małych stawów rąk oraz stóp we wczesnym stadium choroby. W późniejszych etapach, może się także pojawić ból i obrzęk większych stawów: barkowego, skokowego, łokciowego, kolanowego, biodrowego. Bardzo charakterystyczną cechą, po której można poznać, iż jest to Reumatoidalne Zapalenie Stawów, jest fakt, iż ból występuje symetrycznie. To znaczy, jeśli mamy problem ze stawem skokowym prawej nogi, to będzie on też występować w lewej nodze. Kolejnym typowym objawem jest poranna sztywność stawów, do której pokonania potrzebujemy co najmniej godzinę.

Dodatkowo reumatoidalne zapalenie stawów, może współwystępować z następującymi dolegliwościami:

  • Chudnięcie
  • Brak apetytu
  • Uczucie silnego zmęczenia
  • Gorączka oraz częste stany podgorączkowe

Wystąpienie, tych objawów, powinniśmy traktować bardzo poważnie, bowiem leczenie RZS jest jedynym sposobem na zachowanie zdolności ruchowych. Przy braku leczenia, niestety, rozwój choroby może doprowadzić do całkowitej utraty zdolności poruszania się.

Przyczyny występowania RZS?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, świat medycyny nie do końca jest w stanie określić metodyki pełnego wyleczenia RZS, a tym samym nie zna też wszystkich przyczyn tej choroby. Nasz układ immunologiczny, z nieokreślonego powodu atakuje własne tkanki prowadząc tym samym do przewlekłego stanu zapalnego.

Możemy jednak wychwycić niektóre czynniki, które przyczyniają się powstawania choroby. Będą to:

  • Czynnik genetyczny – predyspozycje do RZS wykazują osoby, które odziedziczyły gen HLA-DRB1
  • Czynniki środowiskowe – czyli na przykład palenie tytoniu, infekcje, autoantygeny. Inicjują one zaburzenie pracy naszego układu immunologicznego, co prowadzi do rozpoczęcia procesu chorobowego.

Leczenie RZS

Aby Reumatoidalne Zapalenie Stawów nie stanowiło zagrożenia, kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Określono też, iż okres w którym powinno być ono rozpoczęte to 3-6 miesięcy od pierwszych objawów. Co prawda nie jesteśmy w stanie w pełni wyleczyć RZS, niemniej jednak możemy zwiększyć znacznie szanse na uzyskanie i utrzymanie remisji choroby. Dzięki leczeniu możliwe jest także osiągnięcie poziomu małej aktywności RZZS. Poza lekami takimi jak metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna, cyklosporyna A, arechina, możemy także wykorzystać zioła stosowane przy problemach ze stawami. W zasadzie, w leczeniu RZS wszystkie chwyty są dozwolone. Każdy lek czy też zioło, które może zahamować rozwój choroby, jest dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek pamiętajmy aby każdorazowo zażywanie jakichkolwiek innych leków konsultować z lekarzem.

Podsumowanie.

Jednym słowem, Reumatoidalne Zapalenie Stawów to poważna choroba, której przyczyny nie są dokładnie znane, a tym samym nie mamy możliwości jej pełnego wyleczenia. Jednakże szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia dają poważne szanse na osiągnięcie efekty trwałej remisji choroby. Dzięki temu, chory, zachowuje poważne szanse na normalne funkcjonowanie i zmniejsza się ryzyko utraty zdolności ruchowych. Tak więc, przede wszystkim musimy pamiętać iż Reumatoidalne Zapalenie Stawów jest poważne i nie możemy bagatelizować jego objawów. Tylko tak można wygrać z chorobą.