Podaj cegłę!

Ciężko przecenić materiał budowlany, jakim jest cegła. Wytrzymała, trwała, nie zawiera substancji niebezpiecznych i jest tania w produkcji – to tylko niektóre z jej zalet. Jest to materiał powszechnie wykorzystywany przy budowie budynków wszelkiego rodzaju i przeznaczenia, od małych domów mieszkalnych po bloki lub na przykład wielkie budynki kościołów.

Gdy myślimy o cegle, zazwyczaj pojawia nam się przed oczami klasyczna cegła pełna. Obecnie jednak prócz niej stosowane jest wiele różnych rodzajów cegieł, które posiadają odmienne właściwości i funkcje.
Historia cegły sięga czasów starożytnych – początkowo była ona lepiona z gliny i suszona na słońcu, potem odkryto jednak sztukę wypalania ceramiki, która znacznie poprawiła własności mechaniczne ówczesnych cegieł. Przebyły one długą drogę, aby stać się takimi, jak obecnie.

Jako kolejna po cegle pełnej pojawia się cegła drążona, która również jest wykorzystywana powszechnie przy wznoszeniu budynków. Otwory wykonane w jej wnętrzu sprawiają, że posiada ona świetne właściwości izolacyjne, dlatego jest stosowana przede wszystkim do budowy ścian. Elewacje wykonane z cegły są niezwykle stylowe, co w połączeniu z jej pozostałymi zaletami sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana ze względów nie tylko czysto użytkowych ale i estetycznych. Różne rodzaje cegły razem z jej wypełnieniem dają mnóstwo możliwości zaprojektowania eleganckiej elewacji. Dobrze dobrana cegła zewnętrzna potrafi zadziałać cuda – przy jej użyciu można zarówno uczynić budynek nowoczesnym, jak i podkreślić jego tradycyjny charakter.

Wszystko to czyni cegłę naprawdę świetnym wyborem materiału do budowy domu oraz do jego ozdoby. Analizując jej własności można nawet powiedzieć, że jest najlepszym materiałem budowlanym – żaden inny nie posiada tylu zalet co ta kostka z wypalonej gliny.

Więcej na: http://www.lode.pl