Dbamy o nasz trawnik ogrodowy.

Trawnik w ogrodzie, to jeden z ważniejszych jego elementów, o który należy dbać z nie mniejszą pieczołowitością jak o pozostałe rośliny w ogrodzie. W końcu to trawnik jest podstawowym miejscem, w którym będziemy spędzać nasz wolny czas, a co za tym idzie, warto zadbać o to, aby był utrzymany w dobrym stanie technicznym. To na trawniku będziemy z reguły sytuować wszystkie elementy architektury ogrodowej, oraz sprzęty rekreacyjne, wobec czego, warto pamiętać o jego prawidłowej pielęgnacji. Aby ostatecznie był wizytówką naszego przydomowego ogrodu. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestiom związanym z prawidłową pielęgnacją naszego trawnika ogrodowego.

Prace wiosenne.

Przede wszystkim, zacząć należy od tego, aby już wczesną wiosną, zadbać o nasz trawnik, który z całą pewnością nieco wycierpiał przez cała zimę. Mróz i śnieg spowodowały z cała pewnością sporo nierówności i spękań oraz wypiętrzeń gleby, wobec czego warto będzie trawnik wyrównać poprzez zastosowanie walcarki ogrodowej. Dobrym pomysłem będzie także napowietrzenie gleby, a w tym celu, zaraz po wyrównaniu, na walcarkę należy założyć nakładkę z kolcami o długości około 5-10 cm i przewalcować cały teren trawnika raz jeszcze. Dzięki nakłuciu gleby odsłonimy nieco korzenie, które dzięki temu będą w stanie lepiej wchłaniać tlen oraz wodę wraz z wszystkimi, niezbędnymi substancjami odżywczymi. Warto także nasz trawnik przegrabić w celu zebrania zeschniętych ździebeł trawy, które będą tylko utrudniać wzrost nowej trawy. Generalnie rzecz biorąc pielęgnacja trawnika wymaga od nas prawidłowego przygotowania go do sezonu, aby potem nie mieć problemów z nawadnianiem czy też strzyżeniem, które to czynności będą podstawowymi w kwestii dbałości o estetykę ogrodowego trawnika.

Zwalczanie kretów.

Najgorszym wrogiem każdego trawnika ogrodowego będą przede wszystkim krety, których należy się za wszelka cenę pozbyć, jeśli już pojawią się w naszym ogrodzie. Nie są to może jakieś wybitne szkodniki, niemniej jednak ich korytarze i kopce potrafią skutecznie zepsuć estetykę naszego ogrodu. Dlatego też, zwalczanie kretów w ogrodzie jest kwestią dość istotną, choć zwalczanie, to może za wielkie słowo. Tutaj bowiem będziemy skupiać się przede wszystkim na ich odstraszaniu za pomocą różnorodnych środków. W sumie to krety są dość pożytecznymi stworzeniami, toteż nie warto ich wybijać, tylko zapewnić sobie, że nie będą pożyteczne w naszym ogrodzie. W tym celu możemy zastosować odstraszające zapachy lokowane bezpośrednio w ich tunele, lub też inne mechaniczne, dźwiękowe odstraszacie. Ostatecznie możemy także zastosować pułapki, w które złapiemy krety i przeniesiemy w bezpieczniejsze dla nich miejsce. Generalnie rzecz ujmując, pojawienie się kreta w naszym ogrodzie, nie powinno być dla nas obojętne i powinniśmy podjąć jakieś kroki mające na celu jego pozbycie, się, toteż warto wiedzieć, jakiego rodzaju rozwiązania zastosować.