Początki butów męskich

Eleganckie buty to ozdoba każdego mężczyzny. Już od dawnych czasów panowie przywiązywali szczególna uwagę do tego, w jakim obuwiu będzie im zarazem wygodnie jak i modnie. Pierwsze buty męskie nosili już ludzie pierwotni, którzy musieli chronić swoje stopy przed warunkami pogodowymi, podłożem, wszelkimi przeszkodami napotykanymi na swojej drodze – kamieniami, gałęziami itp. Pierwsze buty męskie nie przypominały na pewno obuwia które dziś widujemy na męskich stopach.

Na początku buty wyrabiane były z wszelkiego rodzaju skór, rzemieni, pasków, pochodzących także ze skóry zwierzęcej. Buty męskie były zatem prymitywne, ale już w najdawniejszych czasach spełniały swoją najważniejszą funkcję – chroniły stopy przed różnego rodzaju urazami. Dowiodły tego badania szkieletów ludzi z epoki kamienia – ich kości sugerowały badaczom, że stopy były chronione materiałami mogącymi stanowić zalążek butów. Buty męskie mają też swój rodowód w biblijnych historiach, mitach greckich czy rzymskich.

Początkowo były to głównie sandały, ponieważ wytwarzano je w formie płaskiej i grubej podeszwy, która za pomocą nici i pasków była przywiązywana do stopy, aby jak najlepiej utrzymać się na nodze. Do wyrobu butów męskich oprócz produktów odzwierzęcych używano też surowców roślinnych, na które składały się głównie nici, choć podeszwy wyplatano też z roślin o charakterystycznych mocnych liściach, jak bananowce czy papirus lub konopie. Bardziej różnorodne buty męskie zaczęto produkować w starożytnej Grecji, ponieważ tam, jako pierwsi mężczyźni posiadali też w swojej garderobie obuwie do użytku domowego, to wtedy narodziły się pantofle męskie.

Ten właśnie rodzaj butów był bardziej wyrafinowany, można powiedzieć, że były to eleganckie buty. Były one szczególnie pięknie ozdabiane, i co należy wspomnieć – zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dzieci nie dostępowały już takiego „luksusu”. Takie buty, nazywane potocznie jako botki skórzane, ozdabiane były przede wszystkim za pomocą różnokolorowych nici, skóra przygotowana do wyrobu butów była często barwiona na konkretny kolor, ponadto używano tez kamieni ozdobnych czy złota.