Odświeżanie pomieszczeń mieszkalnych.

W każdym domu jednorodzinnym, czy też mieszkaniu, trzeba regularnie przeprowadzać odświeżanie pomieszczeń mieszkalnych. W zdecydowanej większości przypadków będzie to polegać na oczyszczeniu ścian, uzupełnieniu ubytków i ich ponownym pomalowaniu. Oczywiście jest to zależne od samego wykończenia ścian, ale można przyjąć założenie, iż w 85% domów, ściany są wykończone w taki właśnie sposób. Jest to bowiem najpopularniejsze i najmniej wymagające rozwiązanie. Generalnie, warto posiadać umiejętność samodzielnego przeprowadzania tego typu prac, gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić spore pieniądze. Co zaś najważniejsze, realizując odświeżanie samodzielnie, mamy o wiele większy wpływ na jakość wykonanych prac, jak również na ostateczny efekt estetyczny.

Samodzielna malowanie pomieszczeń mieszkalnych.

Aby mieć możliwość samodzielnego przeprowadzenia malowania ścian, trzeba będzie posiadać pewną wiedzę oraz niezbędne do tego narzędzia. Bez wiedzy w zakresie realizacji prac malarskich nie obejdzie się, bowiem dobór narzędzi oraz prawidłowe przygotowanie do malowania nie jest takie proste, jakby się mogło pozornie wydawać. Dlatego też, poniżej zajmiemy się przede wszystkim tymi właśnie kwestiami.

Przygotowanie do realizacji prac malarskich.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac związanych z malowanie ścian trzeba będzie się odpowiedniego do tego przygotować. W pierwszej kolejności musimy wynieść z danego pomieszczenia wszystkie meble, które można tylko usunąć, oraz zabezpieczyć pozostałe elementy poprzez przykrycie ich folią malarską i oklejenie taśmą malarską. Kolejnym etapem będzie oczyszczenie ścian z pyłu i brudu oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków i pęknięć. Do tego celu stosujemy odpowiednie szczotki z twardym włosiem, które pozwalają nam zdrapać warstwy pyłu i brudu ze ścian. W niektórych przypadkach możemy zastosować 1% roztwór mydła szarego i ściany po prostu umyć. Jeśli zaś na ścianach znajduje się więcej niż 3-4 warstwy farby, koniecznością będzie ich usunięcie. Do uzupełnienia ubytków zaś będziemy wykorzystywać gips, lub tez gładź gipsową. Ostatecznie pozostanie nie jeszcze zagruntowanie odpowiednim preparatem w celu wyrównania chłonności podłoża, po czym ściany będą gotowe do malowania.

Dobór odpowiednich narzędzi i właściwe malowanie.

Skoro ściany będą już odpowiednio przygotowane będziemy musieli jeszcze dobrać niezbędne narzędzia, a więc szczotki, pędzla i wałki malarskie. Do tego trzeba będzie się zaopatrzyć także w niezbędne pędzle malarskie do prac wykończeniowych, aby skutecznie zamalować farbami Trudo dostępne miejsca, wnęki okienne i drzwiowe i narożniki pomieszczeń. W tym przypadku każdy producent pędzli malarskich do prac wykończeniowych stosuje nieco odmienne podejście do zagadnienia toteż narzędzia będą dość zróżnicowane. Niemniej jednak w dużym zakresie będą się one pokrywać, bowiem ich przeznaczenie będzie wymagać pewnej specyfiki konstrukcji narzędzia.

Samo malowanie należy przeprowadzać w jednym ciągu, bez zbędnych przerw, aby nie było wyraźnie widocznych łączeń powierzchni, toteż warto w tym celu wykorzystać wałki malarskie zapewniające nam najlepsze efekty i szybka pracę. Pędzie do prac wykończeniowych stosujemy na końcu, starając się jak najmniej zamalowywać poprzednie warstwy farby nałożone wałkami, aby nie powodować widocznych przebarwień.