Zakup zabawek – jak kupić mądrze?

Uważam, że każde zakupy warte są przemyślenia. Tak, nawet te najprostsze jak jedzenie, ale również zakup zabawek, który wydaje się być przecież sprawą banalną. I może nie jest to problem wagi światowej, to jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy zadbać o kilka kwestii które wiążą się z zakupem, a potem już z użytkowaniem samej zabawki.

Ten mini poradnik, dedykuje dla wszystkich, i tych doświadczonych z nas, świeżych rodziców, ale także osób bezdzietnych, bo przecież zakup zabawki nie zawsze związany jest z byciem rodzicem, zabawkę możemy kupić dla siostry lub brata, lub innego członka rodziny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania zabawek dla dzieci w różnym wieku?

Wiek dziecka to istotna kwestia

Wiek dziecka, to pierwsza rzecz którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupach zabawki. Powodem jest oczywiście to, że nie każde dziecko będzie zadowolone z danego typu zabawki, oraz kwestia bezpieczeństwa jest również ważna. Noworodkom zdecydowanie nie polecam kupowanie zabawek ciężkich, ponieważ dziecko może się uderzyć w główkę. Zapominamy także o bardziej skomplikowanych zabawkach, z wystającymi elementami którymi także może sobie zrobić krzywdę.

Nieco starszym dzieciom warto kupić zabawki edukacyjne, które będą rozwijały umiejętność rozpoznawania kolorów i kształtów, a także będą rozwijały logiczne i abstrakcyjne myślenie. Dzieciom w wieku przedszkolnym możemy kupić autko, lub lalkę, jednak nadal nie powinna ona zawierać wystających elementów lub źle sklejonych powierzchni. Im dziecko starsze, tym zabawka może być bardziej zmyślna, pamiętajmy jednak aby nie kupować zabawek na wyrost, ponieważ dziecko nie będzie potrafiło się nią bawić. Trudne do zbudowania budowle, klocki lego polecam bardziej starszym dzieciom.

Zabawa poprzez naukę

Warto szczególnie zwrócić uwagę na zabawki edukacyjne, ponieważ są one połączeniem nauki oraz zabawy, a jak dobrze wiemy, dzieci uczą się wielu rzeczy na tym etapie. Warto więc rozglądać się za zabawkami, które uczą łączenia kształtów, dopasowań kolorów, a także inne, takie jak nauka czytania godzin z zegarka, liczenie, i wiele wiele innych. Taka zabawka, będzie na pewno znacznie bardziej pożyteczna niż tradycyjny miś, lub kolejne autko.

Gdzie i dobrze kupować zabawki?

Kolejną ważną kwestią jest oczywiście miejsce gdzie zabawkę kupujemy. Nie chodzi o to że jedna firma jest gorsza czy lepsza, ale o to, aby nie naciąć się na zabawkę wykonaną z toksycznych materiałów, zabawki, która może być dla dziecka szkodliwa. Przede wszystkim, unikamy serwisów aukcyjnych chińskich, warto także dowiedzieć się czy firma produkująca zabawkę ma dodatkowe certyfikaty, które dowodzą że zabawka jest bezpieczna i ekologiczna.

Warto korzystać ze sprawdzonych sklepów stacjonarnych i internetowych, takich jak planetapuchatka.pl i kupować zabawki po poprzednim przemyśleniu, czy dana zabawka faktycznie trafi w gust naszego dziecka, oraz czy będzie dobrej jakości. Pomocne mogą być także fora dla rodziców, gdzie dowiemy się jakie jest zdanie innych, którzy zabawkę już kupili.