Nowoczesne źródła światła

diody led

W obecnych czasach źródła światła działające w oparciu o świecenie silnie rozgrzanego, trudnotopliwego włókna, czyli żarówki, powoli odchodzą do lamusa. Jest to spowodowane ich niewielką sprawnością, czyli z punktu widzenia użytkownika, niewielką ilością światła widzialnego emitowanego z danej jednostki dostarczonej energii.

Jako oświetlenie żarówki, zwłaszcza halogenowe, o nieco większej sprawności sprawdzają się jedynie w miejscach, które wymagają krótkotrwałego oświetlenia, np. w toaletach lub takich, w których wymaga się współczynnika oddawania barw bliskiego 100, czyli np. w okolicach lustra łazienkowego (dla sporządzania makijażu). We wszystkich pozostałych zastosowaniach rozpowszechniły się bardzo świetlówki liniowe i kompaktowe, które sprawność mają zdecydowanie większą, choć jest to okupione nieco niższą wartością w.w. współczynnika.

Przyszłościowymi źródłami światła, które już teraz podbijają rynek, są moduły LED. Diody elektroluminescencyjne, z których się składają, cechują się niezwykłą trwałością, sięgającą kilkudziesięciu tysięcy godzin, a do tego są bardzo energooszczędne. Jako element bazowy opraw oświetleniowych można zastosować moduł LED SAMSUNG o odpowiednio dobranej temperaturze barwowej emitowanego światła.

Stosowanie modułów LED umożliwia łatwe kształtowanie nastroju w pomieszczeniu, gdyś dostępne są w sprzedaży moduły RGB, składające się z diod świecących w kolorach: czerwonym (R – red), zielonym (G – green) i niebieskim (B – blue). Mieszanie światła w tych trzech podstawowych kolorach umożliwia uzyskanie praktycznie dowolnej barwy. Podobna sytuacja ma miejsce np. na ekranach monitorów i telewizorów, gdzie również zachodzi synteza addytywna światła emitowanego przez poszczególne punkty świetlne i w ten sposób powstawanie obrazu o odpowiedniej barwie.