Nawadnianie i jego skuteczna realizacja.

Proces nawadniania w branży rolniczej to jeden z istotniejszych procesów, któremu warto poświęcić szczególną uwagę, gdyż jest w stanie skutecznie podnieść efektywność prowadzenia gospodarstwa rolnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki, w których brakuje naturalnych opadów atmosferycznych, a uprawiane rośliny są w tym zakresie szczególnie wymagające. W takich sytuacjach przydatnym rozwiązaniem są profesjonalne deszczownie zapewniające możliwość nawadniania upraw rolnych na określonej przestrzeni. Zobaczmy zatem na jakich zasadach tego typu rozwiązania działają, oraz jakie wymagania stawiają swoim użytkownikom.

Deszczownie mobilne i ich eksploatacja.

Przede wszystkim, zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym rodzajem deszczowni we współczesnym rolnictwie, są wszelkiego rodzaju deszczowni mobilne, czyli szpulowe, nawijane, które można w dowolnym momencie przenieść na inną uprawę celem jej nawadniania. trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, iż deszczownia powinna być prawidłowo zasilana wodą ze zbiornika (naturalnego lub sztucznego) a w tym celu niezbędne do zastosowania będzie pompa zatapialna o odpowiedniej wydajności. Najczęściej wykorzystywanymi źródłami wody są wszelkiego rodzaju naturalne zbiorniki i cieki wodne, czyli wszelkiej maści rzeczki, potoczki, stawy i jeziora, pod warunkiem rzecz jasna, iż mamy do nich dostęp w bezpośrednim sąsiedztwie uprawy rolnej. Niemniej jednak nie w każdym przypadku będziemy posiadać dostęp do naturalnych zbiorników wodnych toteż koniecznością będzie wykorzystanie zbiorników sztucznych, czyli własnych zbiorników do których będziemy transportować wodę, bądź też studni głębinowych, które trzeba będzie w pierwszej kolejności wykopach w sąsiedztwie nawadnianej uprawy rolnej.

Niewielkie deszczownie nawijane.

Obecnie najpopularniejsze w tym zakresie okazują się być niewielkie deszczownie nawijane, które charakteryzują się prostotą konstrukcji i użytkowania oraz bardzo dużą mobilnością. Podstawowa konstrukcja deszczowni to wielki bęben, na którym nawijane są wszystkie węże wchodzące w skład deszczowni, do których podłączane następnie są profesjonalne zraszacze. Tego typu deszczownie nawijane zapewniają nam możliwość szybkiego rozstawienia i schowania celem transportowania na inne uprawy rolne. Pozwala to na doraźne nawadnianie wielu upraw jednocześnie, poprzez przestawianie deszczowni pomiędzy poszczególnymi polami uprawnymi. W przeciwieństwie do deszczowni stacjonarnych, które zabudowane są na stałe przy jednym polu uprawnym i tylko w przypadku jego nawadniania mogą być wykorzystywane. Siłą rzeczy, niewielkie deszczownie nawijane z racji swojej mobilności, gwarantują nam o wiele lepsze warunki do pracy w rolnictwie i nawadniania upraw rolnych przez co też stały się o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym bardzo powszechnie we współczesnym przemyśle rolniczym.