Do serca przytul (starego) psa

Z psem posłusznie biegnącym u boku życie jest prostsze i wymalowane w słoneczne barwy. Jednak przychodzi czas, kiedy czworonóg z racji swojego wieku już tak ochoczo nie biega i chociaż nie dotrzymuje nam kroku w czasie aktywności fizycznej, jego towarzystwo po powrocie do domu jest bezcenne.

Mówi się, że starych ludzi zabija emerytura. Psy zabijają pierwsze choroby podeszłego psiego wieku – kiedy okazuje się, że nie są już radosnymi szczeniakami z wiecznie merdającym ogonem, kiedy na jesieni ich życia zaczynają zapadać na różne dolegliwości – oddawane są do schroniska dla zwierząt. O takim procederze wiedzą wszyscy, którzy pracują lub stykają się ze schroniskiem – szpitalem, miejscem zabaw, przechowalnią i domem starości w jednym. O ile szczeniakom, zwłaszcza rasowym, łatwiej jest znaleźć dom, a w nim godziwą opiekę, strawę i zainteresowanie, o tyle stare psy stoją na przegranej pozycji.

Zdarza się i tak, że jesienie życia właściciela i czworonoga zbiegają się, a na ostatniej prostej śmierć wybiera człowieka, jako tego, który wcześniej się z nią spotka. Samotne zwierzę, bez swojego opiekuna, trafia również do schroniska, gdzie z innymi podobnymi sobie smutnymi przedstawicielami psiego gatunku, czeka.

Na szczęście i do psów-seniorów uśmiecha się szczęście. Staraniem schronisk i różnych fundacji organizowane są akcje adopcyjne, o których dowiedzieć się można dzięki portalom społecznościowym. Oprócz zdjęć pokazujących ufne, pokryte siwizną psie mordki, opisane są cechy charakteru czworonoga, a także niedomagania, jakie pojawiły się w miarę upływu lat życia. W większości umożliwiają one normalną egzystencję w nowym domu, a dotyczą specjalnej diety. Dorosłe osoby mieszkające samotnie wydają się być najbardziej odpowiednie jako adresaci tego typu akcji adopcyjnych. Bo, jak mówi jedno z haseł towarzyszących w Internecie którejś z fundacji, psy nie tylko pragną miłości, chcą ją również dawać.

Ostatnie chwile ze swoim psem kończącym ziemski żywot – chociaż nie należą do miłych – są obowiązkiem odpowiedzialnego posiadacza czworonoga. Psy zasłużyły na dobre traktowanie do ostatnich chwil swojego życia, a także po jego zakończeniu. I chociaż prawo w Polsce nie jest przyjazne dla osamotnionych właścicieli czworonogów, dobrze jest wiedzieć, że mają oni możliwość pochowania swoich ulubieńców.