Czy ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne?

Ogrzewanie naszego domu jednorodzinnego jest jedną z ważniejszych kwestii, którym należy poświęcić stosunkowo dużo uwagi. Przede wszystkim, wynika to z faktu tego, iż w naszej strefie klimatycznej, mamy do czynienia z okresem co najmniej półrocznym, w trakcie którego należy dogrzewać dom, ze względu na panujące temperatury. Kluczowe jest jednak to, abyśmy wraz z ogrzewaniem nie prowadzili do nadmiernego zanieczyszczenia środowiska. Byłoby to coś w rodzaju wylewania dziecka razem z kąpielą. Co z tego, że w domu będziemy mieć ciepło, jak nie będziemy w stanie bezpiecznie z niego wyjść?

Warto więc przeanalizować kwestię tego, z jakiego źródła najlepiej będzie nam skorzystać. Okazuje się bowiem, iż korzystanie z kotłów węglowych, to już niestety przeżytek. Rozwiązanie mało ekologiczne, mało ekonomicznego, a do tego niezbyt komfortowe. Jednym z rozwiązań alternatywnych, mogą się okazać pompy ciepła, które pozwolą nam zlikwidować wszystkie bolączki systemów grzewczych, opartych o spalanie węgla kamiennego.

Zasada działania pompy ciepła.

Aby zrozumieć, dlaczego korzystanie z pomp ciepła może być korzystne, musimy przede wszystkim wyjaśnić sobie zasadę ich działania. Otóż pompy ciepła, pobierają energię cieplną z otoczenia i oddają ją do czynnika grzewczego. Musimy tutaj pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Temperatura zamarzania wody, czyli zero stopni Celsjusza, to wcale nie jest temperatura zera absolutnego. Zgodnie z termodynamiczną skalą temperatur, zero absolutne to dopiero -273 stopnie Celsjusza. Tak więc jeśli za oknem panuje temperatura -15 stopni Celsjusza, to w dalszym ciągu jest tam ciepło, które możemy odzyskiwać.

Pompy ciepła powietrzne pobierają więc powietrze z zewnętrz i odbierają z niego zapasy ciepła. Następnie oddają ciepło do czynnika grzewczego, a do atmosfery wypuszczają powietrze jeszcze bardziej schłodzone. W tym przypadku, bardzo często na wydmuchu pojawia się oblodzenie, co jest naturalną koleją rzeczy.

Do tego są jeszcze pompy ciepła gruntowe, które ciepło wstępnego podgrzania czynnika grzewczego, czerpią z gruntu. Tutaj jest jeszcze lepiej, bowiem pod powierzchnią ziemi, na głębokości powyżej 1 metra, będziemy mieć do czynienia zawsze z temperaturą powyżej zera. Można więc jeszcze sprawniej odebrać ciepło i ogrzać czynnik grzewczy do zadanej temperatury. Jest to więc rozwiązaniem jeszcze korzystniejszym, aczkolwiek bardziej kosztownym w realizacji, ze względu na konieczność wykonania odwiertów głębinowych.

Opłacalność ogrzewania pompami ciepła.

Musimy sobie zdać także sprawę z faktu tego, iż pompy ciepła, korzystają z prądu elektrycznego. Im mniej uda nam się podgrzać czynnik grzewczy wstępnie, tym więcej prądu zmarnujemy na jego dodatkowe dogrzanie. Na kosztowność użytkowania pompy ciepła, będzie mieć także wpływ poziom strat energii cieplnej z naszego budynku. Im gorszy poziom izolacji, im gorszej klasy stolarka okienna, tym większe straty, a tym samym większe koszty ogrzewania. Niemniej jednak, w przypadku nowego budownictwa, w przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, jest to rozwiązaniem opłacalnym i wartym wdrożenia.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat ogrzewania pompami ciepła, zajrzyj tutaj – pompy ciepła i instalacje sanitarne.