Bezsenność, jej przyczyny i metody leczenia.

Bezsenność to bardzo poważna dolegliwość, która obecnie coraz wyraźniej aspiruje do rangi choroby cywilizacyjnej. Cierpi z jej powodu coraz większa liczba osób. Trzeba jednakże pamiętać, iż jest to dolegliwość, którą najczęściej można wyleczyć poprzez zmianę trybu swojego życia, choć nie zawsze jest to proste. Wynika to przede wszystkim z przyczyn pojawiania się bezsenności, które znajdują swoje umocowanie właśnie w naszym codziennym życiu. Warto więc przyjrzeć się nieco bardziej kwestii tego, skąd bierze się bezsenność, co może ją powodować, oraz w jaki sposób zabrać się za jej leczenie. Długotrwała bezsenność, może bowiem prowadzić do narastania innych dolegliwości zdrowotnych.

Skąd bierze się bezsenność?

Tak jak już wspomnieliśmy, bezsenność przede wszystkim wynika z różnorodnych czynników zewnętrznych. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju sytuacje życiowe oraz zawodowe, które mogą negatywnie wpływać na nasz stan psychiczny. Do najczęściej występujących przyczyn bezsenności zaliczyć możemy następujące przypadki:

  • Przewlekłe choroby i zaburzenia – stany zapalne, zespoły bólowe, zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby neurologiczne, choroba niedokrwienna serca, i wiele innych
  • Zaburzenia psychiczne – lęki, nerwice, depresje, choroba afektywna dwubiegunowa
  • Nadużywanie leków
  • Nadużywanie używek – alkohol, kofeina
  • Nie przestrzeganie higieny snu – sen zbyt krótki, zbyt długi

Wszystkie powyżej wymienione czynniki mogą wpływać na rozwój dolegliwości jaką jest bezsenność. Z czasem będą pojawiać się coraz to poważniejsze problemy z zasypianiem, sen stanie się lekki, krótki i niezdrowy. Organizm nie będzie w stanie prawidłowo wypocząć, a to będzie się przekładać na rozwój także innych dolegliwości. Jednym słowem bezsenność jest bardzo poważną dolegliwością, której pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć.

Inne przyczyny bezsenności.

Trzeba tutaj także podkreślić, iż bezsenność może być wywoływana trudnościami w codziennym życiu zawodowym oraz prywatnym. Sytuacje, które mogą wywoływać silny stres, szczególnie w pracy, związane z życiem zawodowym, mogą wywoływać stany bezsenności. Tutaj jednak najczęściej problem ustępuje wraz z usunięciem przyczyn stresu. Tak samo na bezsenność wpływać mogą trudności rodzinne, rozwód, nieporozumienia, śmieć w najbliższej rodzinie. To wszystko sytuacje, które mogą wywołać bezsenność. Najczęściej jest to jednak bezsenność okresowa i ustępuje tuż po ustaniu jej przyczyny, po rozwiązaniu trapiących nas problemów.

Podsumowanie

Jednym słowem, musimy przede wszystkim pamiętać, iż bezsenność to dolegliwość, którą można bardzo skutecznie leczyć. Trzeba jednakże jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn dolegliwości. Tylko w taki sposób będziemy mogli skutecznie wyeliminować źródło, z którego wyszła choroba i gdzie cały czas się rozwija.