Zioła przy leczeniu astmy

Wśród wszystkich przewlekłych chorób zapalnych, jedną z najgorszych, stale zbierających swoje żniwo, jest astma oskrzelowa. Wśród przyczyn jej powstawania należy wskazać wszelkiego rodzaju alergie, infekcje wirusowe, czy też bakteryjne, jak również sytuacje stresowe. Jej leczenie jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniego podejścia, zmiany trybu życia i stałego zażywania odpowiednio dobranych do stadium choroby lekarstw. Oczywiście dodatkowym wsparciem w leczeniu astmy oskrzelowej mogą być lekarstwa ziołowe, które także charakteryzują się tutaj dość sporym poziomem skuteczności. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej całej chorobie, aby przekonać się o tym, jak bardzo jest wymagająca w leczeniu, oraz jak sprawić, aby życie z astmą stało się bardziej komfortowe.

Nieco więcej informacji o samej chorobie.

Astma oskrzelowa, jest także znana pod nazwą dychawicy. Jest to choroba przewlekła, która prowadzi do ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych. Jest to powodowane niekontrolowanymi skurczami oskrzeli, oraz gromadzącym się w nich śluzem. Choroba jest nieuleczalna, gdyż od samego początku powoduje dość poważne i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Jest to jedna z najpoważniejszych chorób trawiących współczesna cywilizację. Tylko w naszym kraju na astmę choruje blisko 3 mln osób, przy czym około 200 tysięcy to przypadki bardzo ciężkie. Na całym zaś świecie, według informacji udostępnianych przez WHO (Word Heal Organisation – Światowa Organizacja Zdrowia), na astmę chorować może blisko 150 mln ludzi.

Czynniki wywierające wpływ na pojawianie się astmy.

Bardzo ważne jest tutaj to, abyśmy precyzyjnie wiedzieli, jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się astmy oskrzelowej, a jest ich stosunkowo sporo. Ich unikanie pozwoli nam zminimalizować ryzyko pojawienia się astmy w naszym przypadku, toteż bardzo ważne będzie skrupulatne zapamiętanie ich wszystkich. Do najważniejszych czynników trzeba tuta zaliczyć:

  • Palenie tytoniu
  • Przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych
  • Stały kontakt z alergenami (dym tytoniowy, roztocza, wilgoć i pleśń, spaliny, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych

Unikanie powyższych czynników powinno w znacznym stopniu zredukować ryzyko pojawienia się astmy oskrzelowej, dzięki czemu też, nasze życie może się okazać o wiele przyjemniejsze.

Leczenie astmy

Leczenie jest przewlekłe i trudne. W sumie można nawet powiedzieć, iż wymaga stałego zażywania leków, do końca życia. W trakcie leczenia pomocne mogą się także okazać odpowiednio dobrane leki ziołowe na astmę, aczkolwiek to lekarz prowadzący powinien decydować o doborze terapii i leków, jakie należy stosować. Bez dwóch zdań nie obejdzie się tutaj bez farmakologii. Bardzo ważne będzie zaopatrzenie się także w odpowiednie inhalatory, które w przypadku nagłego i intensywnego ataku astmy będą jedynym ratunkiem dla chorego, który w przypadku ostrych ataków może nawet stracić życie.