Zegary ścienne designerskie

duzy zegar scienny 03

Jarosław Kukowski znany jest przede wszystkim wśród koneserów sztuki jako światowej sławy surrealista, nie wszyscy jednak wiedzą, że zdobył również uznanie w środowisku dizajnerów i architektów wnętrz swoimi instalacjami artystycznymi przedstawiającymi monumentalne zegary.

Zegary znakomicie prezentują się w muzeach i galeriach, jak również we współczesnych i historycznych wnętrzach. Taktowane są jako dzieła sztuki przez krytyków i historyków sztuki, a przed designerów jako element dekoracji wnętrza, który podkreśla jego unikatowy charakter.

duzy zegar scienny 02Nadają indywidualny charakter wnętrzom, stwarzając potencjalnym nabywcom możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką. Posiadając walory przedmiotów użytkowych oraz wysoce oryginalnej kreacji artystycznej, stanowią połączenie rzeźby z malarstwem. Przez historyków oraz koneserów sztuki postrzegane są jako instalacje artystyczne, sięgające czwartego wymiaru: upływającego czasu.

W ciągu roku artysta wykonuje jedynie kilka tych obiektów, co decyduje o ich unikatowości. Powstają w wyniku pracochłonnego procesu twórczego, zajmującego zwykle około 1 miesiąca z połączenia drewna, metali półszlachetnych oraz gipsu i szkła. Wymiary zegarów mieszczą się w granicach 90 do 130cm, a ich waga waha się od 15 do 30 kg.

duzy zegar scienny 01Ich wnętrza są dwojakiego rodzaju: kryją tradycyjne mechanizmy wagowe, z wahadłem lub też z ruchomymi bądź nieruchomymi kołami zębatymi. Sygnowane są tabliczką z podpisem twórcy oraz indywidualnym numerem danego zegara w serii, cechuje je również wysoka jakość i estetyka wykonania, a ponadto gwarancja oryginalności .

Obecnie funkcjonują zarówno w przestrzeni publicznej, zarówno w muzeach np. jeden duży zegar ścienny znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie jak i w kolekcjach prywatnych. Zegary zdobią również wnętrza mieszkań oraz apartamentów i hoteli.