Rozwiązania w zakresie odwadniania.

Odwadnianie w branży budowlanej przede wszystkim, ma stosunkowo różne, dwa oblicza. Pierwszym jest odwadnianie zalanych wykopów budowlanych. Drugim zaś odwadnianie terenów podmokłych, o wysokim poziomie wody gruntowej. w każdym z nich będziemy stosować zupełnie odmienne technologie pozbywania się wody, o czym warto sobie tutaj powiedzieć kilka słów więcej. Przyjrzyjmy się w takim razie, w jaki sposób będziemy osuszać tereny podmokłe przy zastosowaniu systemów igłofiltrowych, a jak będziemy pozbywać się wody z zalanych opadami atmosferycznymi wykopów budowlanych, aby umożliwić sobie kontynuację robót ziemnych i budowlanych.

Odwadnianie zalanych wykopów ziemnych.

W przypadkach, kiedy nagłe i bardzo intensywne opady atmosferyczne, doprowadziły do całkowitego zalania wykopów budowlanych, będziemy musieli wykorzystać odpowiednio wydajne pompy zatapialne, które poradzą sobie z tak duża ilością wody i zanieczyszczeniami w niej obecnymi. W końcu trzeba pamiętać, iż tutaj w wodzie znajdywać się będzie piasek, żwir, glina, liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do zapchania się pompy, toteż musimy być na takie ewentualności przygotowani. Bardzo ważną kwestią jest także przygotowanie się na dostęp lub brak dostępu do energii elektrycznej. W takich sytuacjach, najlepszym rozwiązaniem są oczywiście pompy z podwójnym napędem – spalinowym i elektrycznym, które będziemy mogli wykorzystywać w różnych warunkach. Generalnie rzecz więc biorąc, trzeba tutaj się przygotować inwestując w odpowiednią pompę zatapialną (bądź też wynajmując ją z wypożyczalni), która zagwarantuje nam sprawne i szybkie pozbycie się wody z wykopów budowlanych, w celu kontynuacji prowadzenia robót ziemnych.

Osuszanie terenów podmokłych.

Drugim przypadkiem odwadniania będzie tutaj osuszanie terenów podmokłych, w których mamy do czynienia z wysokim poziomem wody gruntowej, a w którym mają być prowadzone prace budowlane. W takich przypadkach, konieczne do zastosowania będą przede wszystkim igłofiltry, czyli specjalnie przygotowane rury PCV, zakończone odpowiednim perforowaniem, poprzez której woda gruntowa będzie zasysana z otoczenia w gruncie i odprowadzana na bezpieczną odległość. oczywiście same igłofiltry tutaj zupełnie nie wystarczą, toteż koniecznością będzie posiadanie całego zestawu w skład którego oprócz igłofiltrów wchodzą agregaty pompowe (do wytwarzania podciśnienia w instalacji i przetłaczania wody odebranej z gruntu), oraz kolektory ssące, które stanowią połączenie pomiędzy igłofiltrami a agregatem pompowym. Tego typu instalacje wymagać będą od nas co prawda odpowiedniego poziomu wiedzy i doświadczenia w ich montażu, gdyż trzeba przestrzegać pewnych zasad, niemniej jednak nie jest to nic na tyle skomplikowanego, aby sobie z tym nie poradzić.