Wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych.

Wszelkiego rodzaju odpady drzewne z produkcji tartacznej i stolarskiej dotychczas nie znajdywały jakiegoś bardziej sensownego zastosowania. W większości więc przypadków albo były utylizowane, albo odbierane przez rolników, którzy wykorzystywali je na przykład do wyściełania przejść pomiędzy rządkami różnych roślin, jak chociażby truskawki. Obecnie jednak, znaleziono zupełnie nowe zastosowanie dla tego rodzaju odpadów, a jest nim produkcja brykietu drzewnego. Jest to nowoczesny, wysoce ekologiczny materiał opałowy o bardzo dobrych parametrach spalania. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wytwarzania brykietu z trocin, bowiem jest to bardzo ciekawy proces, który można stosunkowo sprawnie wdrożyć na każdym warsztacie stolarskim czy też tartaku.

Przygotowanie produkcji brykietu.

Aby możliwe było przetwarzanie własnych odpadów drzewnych na brykiet, koniecznością będą odpowiednie inwestycje infrastrukturalne. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o odpowiednie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne. Muszą one spełniać dość ściśle wymagania odnośnie wilgotności wnętrza. Powinny być bardzo precyzyjnie zabezpieczone przed napływem wilgoci, aby składowany materiał wsadowy do produkcji brykietu nie wilgotniał podczas składowania. Aby wszystkie zakupione przez nas brykieciarki nie były narażone na działanie wilgoci, która nie tylko będzie prowadzić do korodowania elementów stalowych, ale także będzie wywierać negatywny wpływ na sam proces produkcji brykietu drzewnego. Ostatecznie musimy także w dogodnych warunkach składować gotowy już brykiet, aby jego poziom wilgotności pod żadnym pozorem nie przekroczył 8%, gdyż wyższe wartości będą znanie obniżać wartość kaloryczną brykietu, jak również negatywnie wpływać na cały proces spalania.

Spalanie brykietu drzewnego.

Do spalania brykietu drzewnego najlepiej będzie zastosować odpowiednie kotły do zgazowywania drewna, aczkolwiek możliwe jest zastosowanie także klasycznych kotłów węglowych. Trzeba będzie jednak dość umiejętnie się z nimi obchodzić w tym przypadku. Także tutaj wilgotność materiału opałowe będzie odgrywać szalenie istotną rolę. W przypadku zbyt wysokiego jej poziomu, będziemy mieć do czynienia z drastycznym obniżeniem wartości opałowej. Wynika to z faktu tego, iż mokry brykiet w pierwszej kolejności trzeba będzie osuszyć, a w tym celu marnowana będzie energia powstająca w procesie spalania gazu drzewnego. Ta sama energia mogłaby być wykorzystana do ogrzewania czynnika grzewczego w naszej instalacji CO. Ponadto, parująca wilgoć będzie także obniżać żywotność naszego kotła. Osadzając się na jego elementach, jak i na elementach przewodów kominowych, będzie powodować ich korodowanie. Skutkiem tego remont całego systemu grzewczego będziemy musieli przeprowadzić o wiele szybciej, niż to planowaliśmy.

Jednym słowem brykiet drzewny do dobry materiał opałowy, jednakże musi być jak najbardziej suchy, aby możliwe było jego spalania przy zachowaniu dobrych osiągów.