Wyposażenie stanowiska spawalniczego.

Prawidłowe wyposażenie stanowiska spawalniczego, to podstawa jeśli chodzi o efektywność realizowanych prac spawalniczych. Kluczowe jest tutaj zadbanie o wszystkie te elementy, które przyczynią się do przyspieszenia pewnych procesów. Jest to szczególnie istotne w przypadku spawania elementów dużych, wielkogabarytowych oraz bardzo ciężkich. Ich ręczne obracanie w celu wykonania wszystkich spoin będzie wymagać zastosowania suwnicy. Ta zaś, nie zawsze jest dostępna, a poza tym, jej wykorzystanie nie jest tak wygodne, aby prace mogły być realizowane bez żadnych trudności. W takich przypadkach, pojawia się nowoczesne wyposażenie stanowiska spawalniczego, dopasowane do konkretnych warunków pracy oraz spawanych elementów.

Nowoczesne pozycjonery spawalnicze, jako wyposażenie stanowiska spawalniczego.

We wspomnianym przez nas wcześniej przypadku spawania elementów ciężkich i dużych rozmiarowo, najlepszym rozwiązaniem, okazują się być pozycjonery spawalnicze. Jest to bardzo szeroka grupa specjalistycznych urządzeń, które pozwalają nam na skuteczne zamocowanie spawanego elementu a następnie na jego podniesienie do góry, oraz swobodne pochylanie i obracanie. Dzięki temu, przy jednorazowym zamocowaniu elementu do pozycjonera spawalniczego, możliwe jest praktycznie wykonanie wszystkich niezbędnych spoin.
Obecnie, wykorzystywane są pozycjonery o bardzo zróżnicowanej konstrukcji. Najbardziej popularnymi są jednak pozycjonery kolumnowe, które mogą pracować pojedynczo lub w parach. Pozycjonery dwukolumnowe będą rozwiązaniem idealnym w przypadku spawania elementów bardzo długich. Można bowiem zamocować go jednocześnie w obydwu pozycjonerach, co ułatwi jego podnoszenie i dowolne nim manipulowanie. Takie rozwiązanie jest stosowane na przykład w przypadku spawania wagonów kolejowych.

Właściwy dobór pozycjonerów do konkretnych robót spawalniczych.

Oczywiście kwestią kluczową jest tutaj to, aby wyposażenie stanowiska spawalniczego, było precyzyjnie dopasowane do konkretnego zakresu, realizowanych prac spawalniczych. Tak więc w przypadku spawania elementów długich, będziemy stosować pozycjonery dwukolumnowe. Jeśli zaś mamy elementy raczej bardziej foremne, idealny będzie odpowiedni pod względem nośności obrotnik spawalniczy. Jest to typowy stół obrotowy, z dodatkową funkcją podnoszenia, aby umożliwić spawanie elementu od spodu. W każdym razie, są to urządzenia gwarantujące nam maksymalnie wysoki poziom efektywności realizowanych prac spawalniczych.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne wyposażenie stanowiska spawalniczego, będzie zdecydowanie kluczową kwestią, z punktu widzenia wydajności realizowanych prac spawalniczych. W większości przypadków trzeba będzie jednak szukać rozwiązań dedykowanych, w zależności od wymiarów i wagi spawanych przedmiotów.