Systemy zabudowy wnęk i ich wykorzystanie

Wśród wielu bardzo ciekawych rozwiązań w zakresie meblowania domów i mieszkań, jednym z bardziej godnych naszej uwagi, jest zabudowa wnęk. W przypadku domów nowych nie będziemy mieć większych problemów, bowiem już na etapie projektowania będziemy mogli uwzględnić chęć posiadania zabudowanych wnęk, gdzie będzie można zlokalizować garderobę, schowek, czy też tradycyjna szafę. Niemniej jednak musimy tutaj pamiętać, iż nie zawsze zabudowa wnęk będzie rozwiązaniem w stu procentach korzystnym a tym bardziej możliwym do zrealizowania, co szczególnie widoczne jest w przypadku starego budownictwa, gdzie też wnęki do zabudowy po prostu nie były przewidziane. Zobaczmy jednakże jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Zabudowa wnęk w nowym domu jednorodzinnym.

Jak już wspominaliśmy zabudowa wnęk w domu jednorodzinnym nowo budowanym, raczej nie powinna nastręczać zbyt wielu trudności. Wystarczy na etapie projektowania domu, zadbać o to, aby pojawiły się w nim odpowiednio zlokalizowane wnęki, które następnie, na etapie prac wykończeniowych i meblowania, będziemy mogli zabudować przy zastosowaniu odpowiednie nowoczesnego systemu zabudowy wnęk. Dzięki rozsądnemu i przemyślanemu rozplanowaniu usytuowania wnęk, nie będziemy mieli problemu ze zlokalizowaniem na przykład garderoby, co w wielu przypadkach jest bardzo ważne. Poza tym szafy zabudowane we wnękach nie przeszkadzają w codziennym życiu i nie zabierają skrzętnie zaplanowanej, symetrycznej przestrzeni życiowej.

Zabudowa wnęk w starych domach.

W przypadku domów starych, raczej trudno będzie znaleźć wnęki do zabudowy, choć czasami się to zdarza, i można nawet znaleźć wbudowane w nich szafy drewniane. Generalnie jednak rzecz biorąc, w starym budownictwie rzadko pojawiały się takie rozwiązania, toteż jeśli chcielibyśmy w starym domu zastosować systemy zabudowy wnęk, należałoby najpierw opracować sposób na wykonanie wnęk, aby były wystarczająco funkcjonalne pod zabudowę. Jednym z rozwiązań może tutaj być na przykład zabudowa całej jednej ściany w pomieszczeniu sypialni, co pozwoli nam na osiągnięcie swego rodzaju wnęki na cała szerokość pomieszczenia. Jest to perfekcyjne wręcz rozwiązanie, jeśli chodzi o stworzenie prywatnej garderoby w sypialni, aczkolwiek musimy pamiętać, iż w takim przypadku pomieszczenie powinno być wystarczająco przestronne, aby skrócenie go o pół metra nie ograniczyła zanadto przestrzeni życiowej.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj przyjąć założenie, iż nowoczesne systemy zabudowy wnęk znajdą zastosowanie przede wszystkim w nowych domach, choć przy odrobinie fantazji można je zastosować także w starym budownictwie, co pozwoli na stworzenie ciekawych i oryginalnych rozwiązań przestrzennych w naszych domach. Rozwiązań, które z cała pewnością będą w stanie poprawić zarówno estetykę wystroju naszych wnętrz, jak i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.