W Europie też mamy duże elektrownie

elektrowniaCo prawda, największa elektrownia słoneczna znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Kalifornii, ale Europa również może pochwalić się obiektami podobnego typu. Największy mieści się w miejscowości Odeillo w południowej Francji. Elektrownia ta jest nadzwyczajna pod różnymi aspektami. Przede wszystkim została stworzona w celach badań naukowych. Jednym z ważniejszych elementów jest piec słoneczny, którego zadaniem jest uzyskiwanie bardzo wysokich temperatur. Zbudowano go w latach 60 – tych, jednak przydaje się do dziś. Służy do bardzo ważnych celów. W swojej historii w piecu testowano żaroodporne płytki ceramiczne, które stosuje się w wahadłowcach kosmicznych.

Francuska elektrownia ma specyficzną budowę, która jednocześnie robi świetne wrażenie. Na zboczach umieszczono elektroniczne sterowane lustra, które zbierają ogromną dawkę promieni słonecznych. Te z kolei kieruje się do reflektora parabolicznego, którego rozmiary również są bardzo duże. Jego zadaniem jest skupianie odebranych wiązek w jednym punkcie. Te wszystkie działania doprowadzają do wytworzenia bardzo wysokiej temperatury w piecu, dzięki czemu można w nim wykonywać przeróżne badania, między innymi materiałów, przeznaczonych do budowy elementów statków kosmicznych.

A to wszystko mieści się w małej miejscowości, która liczy jedynie 1800 mieszkańców. Świat słyszy o niej dzięki piecowi solarnemu, który uważany jest za największy na świecie. Temperatura w nim jest tak wysoka, że można tam topić stal, generować prąd czy produkować paliwo wodorowe. Dla zwykłego społeczeństwa, które wie tylko co to energia słoneczna czy panele fotowoltaiczne, praca, jaką wykonuje elektrownia we Francji może nie mieć większego znaczenia. Jednak dla świata nauki i różnych dziedzin, to bardzo ważne miejsce, które przyczynia się do wielu badań. Warto zapoznać się z działaniem samej elektrowni, a także pieca. Dodatkowo, w Internecie znajdują się jego zdjęcia, które na pewno trzeba zobaczyć, bo konstrukcja jest nadzwyczajna.