Funkcja osuszacza powietrza.

Jednym ze zdecydowanie ważniejszych elementów w każdym układzie pneumatyki, czy też hydrauliki w pojazdach samochodowych jest bez wątpienia osuszacz powietrza. Odpowiada on za obniżenie poziomu wilgotności powietrza doprowadzanego do układu do poziomu poniżej 21%, czyli takiego, aby nie powodować korodowania poszczególnych elementów układu. Wadliwa praca osuszacza powietrza będzie przejawiać się nie tylko obniżeniem wydajności pracy urządzeń napędzanych pneumatycznie, ale także ich niszczeniem poprzez systematyczne korodowanie, wobec czego też, warto jednak zadbać o to, aby osuszacz powietrza był utrzymywany w dobrym stanie technicznym.

Jak rozpoznać uszkodzenia osuszacza powietrza?

Uszkodzenia czy też wady wynikające z normalnej aczkolwiek intensywnej eksploatacji osuszacza powietrza, będą prowadzić do obniżonej wydajności pracy siłowników w pojeździe, czy też nawet zacisków hamulcowych, a co za tym idzie, koniecznością będzie stałe monitorowanie pracy osuszacza, aby nie dopuścić do zagrożenia związanego z wydłużoną droga hamowania. Oczywiście z biegiem czasu, przy pracy z uszkodzonym osuszaczem, doprowadzimy do nadmiernego zużycia zacisków czy też siłowników, wobec czego koszty będą tylko rosły, bowiem nie dość, że trzeba będzie naprawiać sam osuszacz (bądź też go wymienić na nowy), to jeszcze dodatkowo dojdą koszty naprawy bądź wymiany siłowników i zacisków hamulcowych. Rozpoznanie wadliwej pracy osuszacza jest możliwe przede wszystkim poprzez monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w układzie, jak również poprzez zwykłe wyczucie obsługi. Doświadczony kierowca, operator pojazdu ciężarowego, od razu jest w stanie rozpoznać, iż hamulce czy też siłowniki nie działają prawidłowo, a w takim przypadku, od razu można powziąć podejrzenie, iż to właśnie osuszacz nie działa prawidłowo. Wystarczy teraz przeprowadzić przegląd techniczny i od razu będzie wszystko wiadome.

Naprawa czy wymiana?

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń osuszacza powietrza, koniecznością będzie podjęcie właściwych działań mających na celu jego naprawę, lub też wymianę na nowy. W przypadku mniejszych uszkodzeń, możliwa do przeprowadzenia będzie regeneracja osuszaczy, dzięki czemu koszty związane z tym, będą o wiele niższe. Niestety, jeśli zbyt długo eksploatowany był uszkodzony osuszacz, zniszczenia wewnętrzne mogą być zbyt daleko posunięte, aby możliwa była jego regeneracja. W takich przypadkach, koniecznością jest wymiana osuszacza na nowy, w pełni sprawny, który zagwarantuje prawidłową pracę całe układu sprężającego powietrze. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż w przypadku wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy osuszacza, należy natychmiast podjąć działania mające na celu wyeliminowanie problemów, bowiem w przeciwnym razie może się okazać, iż koszty urosną niewspółmiernie, a to po prostu się zwyczajnie nie opłaca.