Utwardzanie klejów w przemyśle przy zastosowaniu promieniowania UV.

Współczesny przemysł produkcyjny w wielu branżach, potrzebuje nowoczesnych rozwiązań w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Oczywiście najpopularniejsze pozostaje spawanie, jednakże jest to metoda sprawdzająca się jedynie przy łączeniu ze sobą elementów metalowych. Jeśli zaś chodzi o łączenie ze sobą innych materiałów i tworzyw, stosowane będzie klejenie. Obecnie zaś jednym z popularniejszych rozwiązań jest stosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Tego typu kleje sprawdzają się w bardzo wielu branżach, począwszy od produkcji sprzętu medycznego, poprzez branże elektroniczne i elektrotechniczne, a skończywszy nawet na motoryzacji. Warto więc przyjrzeć się zaletą stosowania tego typu klejów, oraz kwestii tego, jak przebiega proces klejenia w tym przypadku.

Proces klejenia z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Sam proces klejenia w tym przypadku jest bardzo zbliżony do wszystkich innych procesów klejenia, z zastosowaniem innych klejów. Otóż, tak samo jak w innych przypadkach, tak też i tutaj, w pierwszej kolejności należy starannie przygotować klejone elementy. Płaszczyzny przeznaczone do klejenia powinny być idealnie oczyszczone, osuszone, odtłuszczone i pozbawione wszelkich zadziorów. Następnie można równomiernie nakładać klej na każdą z nich. Potem pozostaje jedynie złączenie ze sobą elementów i można rozpocząć proces utwardzania.

Proces utwardzania klejów za pomocą promieniowania UV.

W celu utwardzania tego typu klejów, wykorzystywane są odpowiednio przygotowane w tym celu promienniki typu UV. Są to swego rodzaju lampy, w których w miejscu żarówki montowane są żarniki, emitujące promieniowanie UV. Pod wpływem promieniowania z kleju wytwarza się solidna i przezroczysta spoina. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, iż można zlepić ze sobą elementy szklane a spoina pomiędzy nimi będzie praktycznie niewidoczna. Samo utwardzanie w większości klejów będzie trwać ok. 10-40 sekund. Mamy więc do czynienia z procesem klejenia, który jest wyjątkowo szybki. Można go więc zastosować nawet na liniach produkcyjnych.

Zalety stosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Oczywiście trzeba tutaj zdawać sobie sprawę z tego, iż zastosowanie tego typu technologii, niesie za sobą określone korzyści. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, sam proces klejenia nie należy do wymagających i jest stosunkowo szybki. Do najważniejszych zalety tego typu technologii będziemy tutaj więc zaliczać:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – 10-40 sekund
  • Długi okres żywotności kleju – od nałożenia do konieczności utwardzania może upłynąć nawet do 60 minut. Mamy więc sporo czasu na ewentualne korygowanie ustawienia klejonych elementów
  • Wysoki poziom trwałości spoiny
  • Relatywnie niski koszt jednostkowy

Oczywiście do kosztów trzeba także doliczyć koszty zakupu urządzenia UV do utwardzania klejów, oraz stałej wymiany eksploatowanych żarników. Nie są to jednak jakieś ogromne koszty, toteż przy rozłożeniu na pojedyncze spoiny także wychodzi to ogólnie bardzo tanio. Jednym słowem technologia klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, jest ogólnie rzecz ujmując bardzo przystępna cenowo.