Uszkodzenie lodówki a jej naprawa

naprawa lodówek i zamrażarek Rybnik

Lodówka to jedno z bardziej niezbędnych urządzeń AGD w każdym domu. Jest niezbędna w celu bezpiecznego przechowywania żywności, co znacznie ułatwia nam codzienne życie. W końcu, kto ma ochotę codziennie chodzić do sklepu po jednego pomidora, pół ogórka i dwa plasterki sera. To przecież byłoby absolutnie pozbawione jakiegokolwiek sensu. Dzięki lodówce zaś, możemy skutecznie przechowywać żywność przez dłuższy czas, a ta nie będzie ulegać zepsuciu.

Sprawdźmy jednak jak prawidłowo eksploatować lodówkę, aby ograniczyć koszty energii przez nią pobieranej, oraz co zrobić w przypadku uszkodzenia naszej lodówki.

Oszczędna i bezpieczna eksploatacja lodówki.

Przede wszystkim warto tutaj sobie zdać sprawę z tego, iż w przypadku lodówek oraz zamrażarek, będziemy mieć do czynienia z najbardziej energochłonnymi urządzeniami w całym domu. W zdecydowanej większości przypadków, lodówka z zamrażalnikiem będzie pochłaniać blisko 30% energii elektrycznej z całego gospodarstwa domowego. To dużo. W związku z czym warto jednak zastanowić się nad ograniczeniem kosztów eksploatacji lodówki, co można osiągnąć przestrzegając kilku podstawowych zasad.

  • Ustawiamy lodówkę na chłodzenie do temperatury 7 stopni Celsjusza, a zamrażarkę na -18 stopni. Większy poziom mija się zupełnie z celem. Podnosi tylko koszty a wcale nie wpływa na dłuższy czas przechowywania żywności.
  • Rozmrażanie zamrożonych rzeczy warto przeprowadzać dwuetapowo. Dzień wcześniej wyjmujemy zamrożoną żywność i przekładamy ją do lodówki. Dzięki temu pomału będzie się rozmrażać oddając chłód lodówce, a ta z kolei nie będzie musiała pobierać prądu aby schładzać swoje wnętrze.
  • Lodówkę i zamrażarkę utrzymujemy w czystości. Nawet kilkumilimetrowa warstwa szronu, potrafi zwiększyć zapotrzebowanie na energię na poziomie kilku procent. Jednym słowem systematycznie przeprowadzamy rozmrażanie i odszranianie.

Te proste zasady pozwolą nam ograniczyć koszty eksploatacji lodówki nawet o kilkanaście procent, co w skali całego roku może się okazać dość pokaźną sumą oszczędności. Poza tym, oszczędna eksploatacja lodówki oraz zamrażarki znacznie wydłuża czas ich eksploatacji, co także jest wskazane.

Uszkodzona lodówka i zamrażarka.

naprawa lodówek i zamrażarek RybnikLodówki i zamrażarki, tak samo jak każdy inny sprzęt AGD mogą ulegać uszkodzeniom, a dzieje się tak z reguły w wyniku wyeksploatowania poszczególnych podzespołów, lub też w przypadku nieprawidłowego użytkowania. Najczęściej uszkodzeniom w tym przypadku ulec mogą elementy takie jak:

  • Czujnik temperatury NTC (skutkiem czego lodówka nie jest w stanie utrzymać zadanej temperatury)
  • Termostat (j.w.)
  • Elektroniczny moduł sterujący (odpowiedzialny za uruchamianie agregatu chłodzącego przy prawidłowej pracy czujników temperatury oraz termostatu).

Z reguły naprawa lodówek Rybnik realizowana będzie na miejscu u klienta, bowiem większość fachowców w branży bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wrażliwy na transport jest to sprzęt. W tym przypadku każdy serwisant AGD będzie wolał poświęcić więcej czasu na naprawę u klienta, niż męczyć się z transportem sprzętu na warsztat, podczas którego może dojść do wylewu oleju z karteru agregatu, a co za tym idzie do jego uszkodzenia i konieczności wymiany na nowy.

  • W przypadku transportu lodówki, koniecznością jest zachowanie jej w pionowej pozycji. Czasami, kiedy nie ma innej możliwości, można ją lekko pochylić, ale nie więcej niż pod kątem 45 stopni, a następnie po przewiezieniu na miejscu, ustawić i odczekać kilkanaście godzin a najlepiej całą dobę przed pierwszym uruchomieniem. Niestety nie zawsze jest to pomocne, wobec czego lodówek i zamrażarek lepiej po prostu nie transportować jeśli nie jest to absolutnie koniecznym.
  • Każda naprawa zamrażarek Rybnik powinna być tez objęta gwarancją ze strony serwisanta. Najlepsi fachowcy w twojej okolicy z cała pewnością udzielają gwarancji na okres od 6 do 12 miesięcy, aczkolwiek każdy podchodzi do tej kwestii indywidualnie, uwzględniając typ i wiek lodówki, oraz zakres uszkodzeń podlegających naprawie.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, w większości przypadków, możliwa jest naprawa lodówek oraz zamrażarek, pod warunkiem, iż nie doszło do uszkodzenia agregatu, wskutek niewłaściwego transportu lub nieprawidłowej eksploatacji. Wystarczy wezwać odpowiedniego fachowca, który oceni sytuacji i określi zakres uszkodzeń, a następnie przeprowadzi skuteczną naprawę Twojej lodówki czy tez zamrażarki. Z całą pewnością będzie to tez rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym niż zakupowej lodówki, tym bardziej, jeśli jest to sprzęt stosunkowo nowy, na który dopiero co utraciliśmy okres gwarancji producenta.