Uprawa Rhododendronów w przydomowym ogrodzie.

Uprawa Rhododendronów w przydomowym ogrodzie, staje się obecnie coraz bardziej popularna w naszym kraju. Wynika to głównie z faktu tego, iż są to ładne i estetyczne rośliny. Nie wymagają one od nas poza tym nadmiernej ilości prac pielęgnacyjnych. Jedyne o czym musimy pamiętać, to kwestia prawidłowego przygotowania całej uprawy w ogrodzie. Są to jednak trzy proste kroki, polegające na wyborze właściwych odmian, przygotowanie gleby i usytuowaniu stanowiska nasadzenia. Poza tymi trzeba kwestiami nie będziemy musieli dbać o pielęgnacji tego typu roślin. Aczkolwiek, aby uprawa Rhododendronów mogła się rozwijać pewne prace pielęgnacyjne, takie jak chociażby nawadnianie, czy tez obcinanie starych gałęzi, tych uschniętych, warto przeprowadzać w miarę regularnie.

Jak bardzo wymagająca jest uprawa Rhododendronów w przydomowych ogrodach?

Tak jak już wspomnieliśmy, nie mamy tutaj do czynienia z jakimiś szczególnymi wymagania. Do kluczowych kwestii należeć będzie dobór właściwych odmian, nadających się do upraw ogrodowych, jak również kwestie związane z odpowiednim wyborem gleb, oraz stanowiska nasadzenia.

  • Odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej – to przede wszystkim te odmiany, które będą w stanie przetrwać zimę w skrajnie niskich temperaturach. Trzeba jednak przyznać, iż obecnie Rhododendrony dostępne są w setkach odmian, z czego spora ich część doskonale wręcz radzi sobie w przypadku mroźnych warunków atmosferycznych. Pozostałe odmiany będziemy mogli niestety uprawiać jedynie w donicach. Przez cały sezon będą sobie stać w ogrodzie, ale na zime musimy je schować do piwnicy czy też garażu.
  • Przygotowanie gleby do uprawy – powinno wychodzić z założenia, iż Rhododendrony wymagają nieco kwaśnego odczynu pH jeśli chodzi o glebę uprawną. W tym celu należy w równych proporcjach zmieszać ze sobą korę sosnową, torf (kwaśny) i kompost (gleba ogrodnicza). Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dołek w stanowisku nasadzenia.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – musi uwzględniać, iż Rhododendrony uwielbiają stanowiska zacienione i osłonięte. Pozwala im to jeszcze lepiej i bezpieczniej przetrwać zimę, szczególnie jeśli będzie wyjątkowo mroźna. Najlepszym sąsiedztwem dla nich będą tutaj rośliny z głębokim systemem korzeniowym, bowiem nie będą konkurować o wodę z Różanecznikami i Azaliami, które mają płytki system korzeniowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, iż w traki sezonu letniego, warto dbać o regularne nawadnianie. Szczególnie w czasie, kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Dość obfite nawodnienie jest także korzystne w porze jesiennej, kiedy rośliny będą przygotowywać się do zimy. Jeśli więc jesień nie jest zbyt obfita w naturalne opady deszczu, warto samodzielnie zadbać o dodatkowe nawodnienie roślin przez zimą. W każdym razie, nie zawsze będą sprzyjające warunki do wegetacji dla tych przepięknych roślin, toteż trzeba im czasem pomóc. Aczkolwiek nie zawsze będzie to takie oczywiste. Trzeba jednak pamiętać, iż rośliny te, jak każde inne potrzebują wody latem i jesienią, aby przetrwać i przygotować się do zimy.