Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie

Azalia to jedna z odmian rośliny z rodzin Rhododendron. Drugą grupę stanowią tutaj Różaneczniki, a podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, iż Azalie zrzucają na zimę swoje liście, zaś Różaneczniki są zimozielone. Liście Azalii są miękkie i lekko owłosione, choć pewne odmiany tej rośliny są w pewnym sensie półzimotrwałe. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii przygotowania stanowiska pod uprawy Azalii. Sprawdźmy jak należy przygotować glebę w miejscu nasadzenia, oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba będzie przeprowadzać, aby Azalie w naszym ogrodzie miały się dobrze i cieszyły nasze oko pięknymi kwiatami w porze kwitnienia.

Prawidłowy wybór stanowiska do uprawy Azalii.

Jedną z kwestii o zdecydowanie największym znaczeniu w uprawie Azalii jest bez wątpienia poprawny dobór i przygotowanie stanowiska. Azalie można nasadzać pojedynczo lub tez w grupach, w zasadzie bez względu na termin, w okresie od wiosny do jesieni. Stanowisko nasadzenia powinno być lekko zacienione, choć można także trafić na liczne odmiany, które poradzą sobie na gorszych stanowiskach, bardziej nasłonecznionych. Gleba powinna być lekko kwaśna, o odczynie pH w zakresie 4,5-5,5 i wilgotna. Warto tutaj przygotować sobie odpowiednią mieszankę składającą się z trzech równych części:

  • Nieodkwaszonego torfu
  • Kompostu lub gleby ogrodniczej
  • Kory sosnowej.

Tak przygotowaną mieszanką ziemi wypełniamy uprzednio wykopany dół o rozmiarach co najmniej pół metra głębokości i jednego metra szerokości.

Korzyści płynące z uprawy Azalii w ogrodzie.

Do najważniejszych korzyści jakie płynąć będą z uprawy tego krzewu w naszym ogrodzie, należy zaliczyć to, że Azalie w okresie kwitnienia potrafią zachwycić nas niesamowitą wręcz feerią barw. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na nasadzenie większej ilości, różnobarwnych odmian. Ponadto, w okresie kwitnienia, kwiaty wydzielają także intensywny, wyczuwalny i bardzo przyjemny zapach. Można nawet powiedzieć, iż przy odpowiednim rozplanowaniu nasadzenia ogrodu, w czasie kiedy wszystkie Azalie zakwitną, będziemy mieć ciekawe wrażenie, iż po wejściu do ogrodu przenosimy się do zupełnie innego świata.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż uprawa Azalii, jest w zasadzie bardzo prosta i mało wymagająca. Poza odpowiednim wybraniem stanowiska i przygotowaniem gleby, nie trzeba zajmować się nimi zanadto. Oczywiście należy zadbać o podlewanie, a w czasie upałów także o zraszanie korony krzewu, jednakże poza tym nie trzeba przy tych roślinach robić dosłownie nic, a one i tak będą bardzo dobrze sobie radzić w naszych ogrodach. Można jedynie jeszcze zadbać o to, aby systematycznie usuwać zeschnięte gałęzie, które będą nieco przeszkadzać młodym pędom, oraz o to, aby przed nadejściem zimy solidnie je nawodnić i osłonić na przykład liśćmi, czy też w jakikolwiek inny sposób, aby uchronić je przed przemarznięciem.