Ubezpieczenie rolnika – podstawowe regulacje.

Ubezpieczenie rolnika to jedno z ważniejszych zagadnień w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Chodzi tutaj o to, iż w pewnych okolicznościach, określonych w przepisach prawa, ubezpieczenie to, staje się obowiązkowe. Ściślej rzecz ujmując, spełniając przesłanki określone w odpowiedniej ustawie, rolnik będzie musiał wykupić odpowiednie, również określone w ustawie pakiety ubezpieczeniowe. Z jednej strony wydawać się to może dodatkowym obciążeniem, niemniej jednak, jak pokażemy poniżej, wcale nie jest to nadmiernym obciążeniem, tylko zabezpieczeniem całego sektora rolnego przed poważniejszymi załamaniami gospodarczymi.

Ubezpieczenie rolnika – podstawa prawna.

Podstawą prawną w tym przypadku jest ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. W myśl jej zapisów, pod obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze podlegają ci rolnicy którzy:

  • Są osobami fizycznymi
  • Odprowadzają przynajmniej w części podatek rolny
  • Prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni upraw rolnych powyżej jednego hektara

Spełniając te trzy przesłanki, rolnik będzie obowiązany do wykupienia dwóch podstawowych ubezpieczeń tj.: ubezpieczenie OC rolnika, oraz ubezpieczenia budynków gospodarczych. Osobną kwestią będzie ubezpieczenie OC pojazdów, nie będących pojazdami wolnobieżnymi (ciągniki, kombajny i inne tego typu pojazdy, podlegają pod obowiązkowe OC rolnicze), oraz kwestia ubezpieczeń upraw rolnych. Ten drugi przypadek będzie obowiązkowy w momencie, kiedy rolnik korzysta z dopłat obszarowych w ramach funduszy europejskich.

Wykupienie właściwego ubezpieczenia.

Ustawa reguluje zakres ubezpieczenia oraz to, którzy z rolników powinni dane ubezpieczenia wykupić. Nie reguluje jednak tego, w jakich ubezpieczalniach należy je wykupić. To zaś daje spore pole manewru i możliwość dopasowania konkretnej polisy do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa. Trzeba przecież zgodzić się ze stwierdzeniem, iż każde gospodarstwo jest zupełnie inne, toteż i ochrona ubezpieczeniowa powinna być dostosowana do specyfiki jego działalności.

Bardzo często, wystarczającym rozwiązaniem okazuje się być najtańsze ubezpieczenie OC rolnika, które jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Coraz więcej jednak rolników decyduje się na wykupienie pakietu bardziej dopasowanego do potrzeb danego gospodarstwa. Dzięki temu ochrona ubezpieczeniowa stoi na jeszcze wyższym poziomie.

Podsumowanie.

Generalnie można więc powiedzieć, iż ubezpieczenie rolnika to kwestia bardzo istotna, zapewniająca ochronę gospodarstwu przed różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Dzięki wykupieniu odpowiedniego pakietu ubezpieczenia, można czuć się w pełni bezpiecznie i skupić na prowadzeniu gospodarstwa. To zaś przekłada się na znaczny wzrost efektywności prowadzenia prac rolnych.