Trekking dookoła Mont Blanc

Najbardziej popularnym i zarazem najwyższym szczytem alpejskim jest bardzo dobrze znany na całym świecie Mont Blanc (4819,45 m n.p.m.), który bardzo często, potocznie nazywany jest dachem europy. Każdy kto wybiera się w Alpy, w pierwszej kolejności powinien podejść pod ten właśnie szczyt, aby przynajmniej zobaczyć jego potęgę i majestat, zaś bardziej zaprawieni alpejczycy, powinni zdobycie szczytu Mont Blanc ustawić, jako priorytet swojej kariery alpejskiej. Jednym zaś z najlepszych rozwiązań dla większości z nas, będzie wyjazd na wycieczkę trekkingową wokół Mont Blanc, w trakcie której będziemy mieli możliwość odwiedzenia starych i popularnych schronisk górskich, marszu najbardziej znanymi szlakami alpejskimi. Zobaczmy, jak będzie tego typu wyjazd wyglądać, oraz jak się do niego przygotować.

Dla kogo wyjazd?

Podstawową kwestią wartą poruszenia jest tutaj fakt, iż omawiana przez nas wycieczka skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy pragną wypoczynku z całkowitym oderwaniem od cywilizacji, a więc chcą w trakcie swojego wyjazdu pominąć wszelkiego rodzaju hotele i inne wygody, a skupić Siena codziennym marszu w górach, podziwianiu zapierających dech w piersiach widoków alpejskich, a noclegi mogą odbywać w schroniskach, śpiąc we wspólnej Sali, nasłuchując nocnego życia Alp i chrapania sąsiada. Tego typu wyjazd jest przeznaczony raczej do osób, które nie potrzebują komfortowych warunków wypoczynku i ciągłego przewożenia z miejsca w miejsce. Jest więc one przede wszystkim skierowany do osób o twardszym charakterze, dla których niestraszne są trudy górskiej wędrówki, kiepskie żywienie (bagietka z dżemem), czy też nocowanie w trudnych warunkach.

Co należy zabrać?

Otóż warto sobie uświadomić iż w trakcie całej wycieczki będziemy musieli samodzielnie nosić na plecach swój bagaż, a to wymagać będzie od nas umiejętnego spakowania się, aby zanadto się nie obciążać podczas marszu. Wiadomo, iż im mniej kilogramów będziemy nieść na plecach tym lżej nam będzie. Dlatego też, musimy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą tylko i wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, bez których nie obejdziemy się w górach, a szczególnie już w Alpach. Koniecznością będzie tutaj odpowiednie obuwie, bez którego po prostu nie warto nawet wyruszać na tego typu wyjazd. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż każda wycieczka trekkingowa wokół Mont Blanc będzie także wymagać od nas zabrania ciepłej odzieży, bowiem w górach, a szczególnie już w Alpach, dość szybko może się przytrafić na trasie załamanie pogodowe i będziemy mieli dość poważny problem. Trzeba zabrać ze sobą także dobry kapok przeciwdeszczowy, bowiem nikt nas będzie podwoził w przypadku kiedy w środku trasy dopadnie nas deszcz.

Generalnie trzeba tutaj powiedzieć, iż w większości przypadków będziemy musieli przyłożyć się do pokonywania poszczególnych odcinków, pomiędzy kolejnymi schroniskami, a co za tym idzie, trzeba będzie dysponować dobrym poziomem kondycji, a przede wszystkim chęci do przemierzania pieszo wymagających niejednokrotnie górskich tras alpejskich.