Tłumaczenia ekspresowe – deprywacja snu u tłumacza

tlumaczenia_ekspresowe_zegar_biologiczny

Ekspresowe przetłumaczenie tekstu pochłania wiele stresu i wymaga sporych nakładów energetycznych oraz zaangażowania. Wymaga również dużego doświadczenia, gdyż tutaj nie ma czasu na naukę i sprawdzanie znaczenia wielu słów czy wyrażeń idiomatycznych bądź slangowych w słownikach lub na branżowych forach dyskusyjnych dla tłumaczy specjalistycznych.

Dlaczego cena tłumaczenia ekspresowego jest wyższa

Trzeba działać szybko i niezawodnie, wytrzymując presję czasu i związany z nią stres. Z tego powodu cena tłumaczenia ekspresowego zwykle jest znacznie wyższa niż w przypadku standardowego trybu pracy tłumacza. Oscyluje pomiędzy dopłatą 50% a 100% do ceny bazowej. Za podwójną stawkę chętniej bierze się na barki ciężar pracy w stresie, w nocy lub w weekend.

Konsekwencje zdrowotne i finansowe zarwanej nocy przez tłumaczenie ekspresowe

Choć praca z tekstem przez całą noc działa silnie destrukcyjnie na stan zdrowia cielesnego i umysł tłumacza, rozregulowując jego zegar biologiczny, niektórzy – zwabieni szybszym zyskiem, chętnie podejmują się takiego zadania, mimo ciężkich konsekwencji potencjalnych konsekwencji. Kolejnego dnia po tak wyczerpującym wysiłku raczej nie da się normalnie pracować i trzeba odespać deficyt. Deficyt snu wyindukowany przez całonocne tłumaczenie ekspresowe np. na język angielski oraz związane z nim pogorszenie percepcji i obniżony nastrój tłumacz będzie odczuwać jeszcze przez trzy kolejne doby, choćby wysypiał się codziennie do oporu. Z powodu zaburzeń koncentracji z niedoboru snu tłumaczowi może zdarzyć się wówczas kolejnego dnia (z autopsji), iż np. przy podejmowaniu pieniędzy z bankomatu wyciągnie kartę i nie poczeka na wydanie gotówki, co może prowadzić do strat finansowych. Takie nocne tłumaczenia ekspresowe pośrednio mogą dać pole do popisu nieuczciwemu przypadkowemu przechodniowi lub ochroniarzowi w markecie, gdzie zamontowany został bankomat bez kamery (niestety bywają również takie). Bankomat automatycznie wciąga banknoty po około 30-45 sekundach od ich wydania w zależności od konkretnych ustawień maszyny. Jeśli uda się uniknąć kradzieży, pieniądze można będzie odzyskać jedynie po złożeniu reklamacji, gdyż automatycznie na konto bankowe nie wracają. Organizmu nie da się oszukać.

Wyniki badań naukowych dotyczących zaburzeń snu

Badania na szczurach wykazały, deprywacja snu, tj. uniemożliwienie im zaśnięcia, zabija je szybciej niż brak pokarmu. Oto, jak ważna jest regeneracja wszystkich organów i układów ciała w nocy. To daje wiele do myślenia. Mówi się, iż bez powietrza (tlenu w procesie wymiany gazowej) można przeżyć trzy minuty, bez wody trzy dni, a bez pokarmu trzy tygodnie. Zawsze jest coś za coś, a energia przepływa przez układy żywe i niedobory trzeba będzie uzupełnić, gdyż perpetuum mobile istnieje tylko w wyobraźniach szalonych konstruktorów.