Szczecin – mekka kitesurfingu

kitesurfing

Niewiele osób wie, że mekką kitesurfingu w województwie zachodniopomorskim jest Szczecin, a w zasadzie otaczające to miasto akweny wodne. Większość miejscówek oferuje dużo miejsca na przygotowanie latawców, napompowanie, ułożenie linek na plaży i podłączenie ich do latawca. Wszystkie miejscówki są na tyle rozległe, że umożliwiają pełny dostęp do wiatru, który jest koniecznym warunkiem do uprawiania tego sportu.

Słysząc kitesurfing Szczecin myślimy o takich miejscach jak Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński, Jezioro Miedwie, Jezioro Dąbie, Świnoujście czy Międzyzdroje. Miłośnicy mają możliwość pływania na kite zarówno na płaskiej wodzie na jeziorach i zalewach, jak i na falach na Bałtyku. Dojazd dla mieszkańców Szczecina jest wygodny, szczególnie za sprawą modernizowanej autostrady A3.

Nauka kitesurfingu

Szczecin oferuje także doskonałe warunki do nauki kitesurfingu. Silne wiatry z północy oraz trwające nawet kilka dni wiatry ze wschodu sprawiają, że na plażach i na wodzie każdego roku przybywa amatorów kitesurfingu, a i zainteresowanie poznaniem tego sportu rośnie. Aby nauczyć się pływać na kite potrzebny będzie przede wszystkim instruktor o bogatym doświadczeniu oraz dobrej jakości sprzęt.

Zadaniem instruktora będzie obserwowanie przewidywań meteorologicznych wiatru i informowanie o nich na bieżąco kursanta. W momencie pojawiania się dobrych warunków trzeba po prostu wsiąść w samochód i dojechać tam gdzie wieje. Nauczyciel przygotuje kursanta w części teoretycznej, opowie jakie niepisane przepisy obowiązują pływających kitesurferów, pokaże jak przygotować się do pływania, nauczy sterowania niewielkim latawcem kursowym a następnie zaprosi do dalszego rozwoju już w wodzie.

Na pierwszej lekcji kursant nauczy się pływać na brzuchu po wodzie oraz pozna sposoby odpięcia się od latawca. Ten bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa powinien być praktykowany zarówno na lądzie jak i w wodzie. Kolejnymi etapami kursu kite będzie nauka dopływania po utraconą deskę z pomocą siły ciągu latawca, unoszenie latawca z powierzchni wody a w końcu upragnione pływanie na desce.

Kurs umożliwiający samodzielność kursanta zakończy się nauką unoszenia latawca z powierzchni lądu i omówieniem zasad bezpieczeństwa. Profesjonalny kurs oferuje szkoła kitesurfingu w Szczecinie. Należy pamiętać, że kitesurfing jest bezpiecznym sportem, jeżeli jest uprawiany z mądrością i należytą uwagą.

kitesurfing w szczecinie

Kitesurfing sprzęt

Nauka kitesurfingu jak i późniejsze samodzielne pływanie nie obejdzie się bez niezbędnego ekwipunku. Kitesurferowi potrzebne będą co najmniej 4 ważne elementy zestawu. Podstawowy kitesurfing sprzęt to minimum jeden latawiec, deska, trapez i pianka. Aby umożliwić pływanie także jesienią i wiosną przydatne mogą być kaptur lub czapka, buty i rękawice wykonane ze specjalnego materiału jakim jest neopren.

Bezpieczna nauka kitesurfingu wymaga, aby sprzęt był nowy lub w bardzo dobrym stanie. Szczególnie ważny jest stan techniczny latawca. Linki nie mogą być wytarte, a system bezpieczeństwa musi zadziałać w każdym przypadku. Nowe latawce są bezpieczniejsze, dodatkowo opatrzone gwarancją, osoba początkująca ma pewność że wszystko zadziała tak jak należy. W przypadku zauważenia wady fabrycznej producent wymieni niezbędną część na nową lub w razie potrzeby cały latawiec.

Deska dla początkujących powinna mieć od 132 cm do 138 cm dla kobiet i lżejszych kitesurferów i od 136 cm do 156 cm dla riderów średniej i wyższej wagi.

Podsumowanie

W Szczecinie mamy swobodny dostęp do akwenów wodnych, szerokie możliwości odbycia kursu kite oraz zakupu sprzętu kitesurfingowego. Możemy śmiało powiedzieć że Szczecin to szczególne miejsce do nauki i pływania na kitesurfingu.