Rodzaje szklanek do drinków

Coraz częściej rezygnujemy z mocnego i czystego alkoholu, który zastępują wymyślne drinki. Możemy je przygotowywać samodzielnie w domu i serwować je naszym gościom. Wystarczy odrobina fantazji, odpowiednie składnik i shaker. Będą one zdecydowanie lepiej smakować i wyglądać, jeżeli podamy je we właściwym szkle.

Drinki w najlepszym wydaniu

Pijąc dobry alkohol zależy nam na tym, aby wydobyć z niego głębię smaku. Z tego względu koneserzy wina mają w domu kilka rodzajów kieliszków, a wielbicieli whisky nie napiją się jej z innej szklanki niż ta, która jest do tego przeznaczona. Drinki charakteryzują się tym, że występują w nich niesamowita różnorodność smaków. Charakter napoju uda nam się wydobyć tylko dzięki prawidłowo dopasowanym szklankom.

Tumbler, Highball i Collins

Nazwy szklanek do drinków podawane są w wersji anglojęzycznej i nie szukamy ich polskich odpowiedników, bowiem to właśnie stamtąd przywędrowały do nas te ciekawe napoje. Często za drink uznawane są whisky oraz Burbon, które należy podawać w szklance określanej jako Tumbler. Wykorzystujemy ją również do alkoholi, które wlewane są bezpośrednio na kostki lodu. Cechuje ją grube dno i cylindryczny kształt, jednak obecnie możemy spotkać się z różnymi wariacjami. Jeżeli lubimy drinki z alkoholi rozcieńczanych, to warto mieć w domu szklankę typu Highball. Jest to wysokie szkło, w którym serwuje się gin z tonikiem czy popularną Krwawą Mary. Nieco węższa jest szklanka typu Collins, jednak oba te rodzaje mogą być używane wymiennie.

Kieliszki do drinków

Drinki możemy serwować również w specjalnych kieliszkach. Najbardziej charakterystyczny jest kieliszek do Margarity, który powinien być wykorzystywany tylko do tego drinka. Jego czasza jest bardzo szeroka – jej brzegi należy pokryć solą, dzięki czemu uzyskamy idealny smak. Bez problemu powinniśmy także rozpoznać specjalny kieliszek do Martini, który potocznie nazywany jest również koktajlówką. Ma on kształt stożka, a nóżka jest bardzo cienka.

.